19 Јули, 2024
0.1089

Буданов откри до кога Русија може да издржи да војува

Објавено во: Свет 18 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Нема да има „победничка парада“ ни во Москва ни во Киев, вели шефот на украинското разузнавање, Кирило Буданов.

Toj рече дека додека Украина добива западно оружје, нема да биде поразена од Русија – но ниту една страна нема да може да постигне целосна победа.

Во интервјуто за Економист објавено во неделата, Кирило Буданов ја отфрли идејата дека воената помош за Киев од страна на САД и нивните сојузници ќе престане од неопходност.

„Магацините на Запад не се целосно празни. Без разлика што некој ќе каже. Ова можеме многу јасно да го видиме како разузнавачка агенција“, изјави Буданов.

За разлика од Русија, Украина во голема мера се потпира на странска поддршка, призна тој, истовремено тврдејќи дека ресурсите на Москва веќе се намалуваат. Буданов кажа дека руската економија може да издржи само до 2025 година, а протокот на оружје ќе заврши до следната година. 

„Ние разбираме дека нема да ја завршиме војната со победничка парада во Москва. Но, ниту Москва никогаш не треба да се надева дека ќе го одржи во Киев“, рече тој.

Шефот на военото разузнување тврди дека има „нула“ цивилни жртви во Русија од „неговите сили“ благодарение на намерната одлука донесена од Киев. Руската инвазија на Украина почна лани на 24 февруари. Украина не планира да прави компромис за територии со Русија. Украина неодамна го гаѓаше Крим, уништи руски бродови, а редовно напади со дронови има на руска територија. 

Од денес, Меѓународниот суд на правдата во Хаг ги сослушува аргументите на Украина и Русија за можно кршење на Конвенцијата за геноцид.

Можеби ќе ве интересира

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците