05 Јули, 2020
0.0200

Бугарите гласаа ЗА изградба на нуклеарка, ама референдумот пропадна!

Објавено во: Балкан 27 Јануари, 2013

Околу 60% од гласачите на референдумот ја поддржале изградбата  на новата нуклеарна централа во Белене, а 40% се против. Ова го покажуваат првите проценки на "Алфа рисрч", објави БНТ. Слични се и проценките на агенцијата "Галуп", објавени на БТВ. Тие покажуваат дека 60.3% од избирачите гласале "за" нова нуклеарна централа, а 39.7% - против. Сеуште Централната изборна комисија не ја објави конечната бројка, бидејќи резултатите уште пристигнуваат. И покрај ваквите резултати референдумот ќе пропадне бидејќи е слаба излезноста, односно е помала отколку на последните парламентарни избори во 2009 година. Вкупно гласаа нешто над 21 проценти од граѓаните со право на глас. За да биде успешен на референдумот требаше да излезат над 60 проценти од бугарските граѓани.

Можеби ќе ве интересира

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Чедомир Јовановиќ ставен на кислородна поддршка

Чедомир Јовановиќ ставен на кислородна поддршка

Прогласена вонредна состојба во Белград

Прогласена вонредна состојба во Белград

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат