23 Февруари, 2024
0.0383

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

Објавено во: Свет 09 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Група од 165 луѓе од едно село во Белгија освоиле околу 143 милиони евра на лотаријата „Еуромилионс“.

Жителите на Олмен, во близина на Антверпен, се согласија сите да инвестираат иста сума и да купат билети во локалниот киоск.

Секој од нив освоил по 868.000 евра, соопшти Националната лотарија на Белгија, објавува „Еуроњуз“.

На ждрепката што се одржа во вторник имаше повеќе од 27 милиони влезници.

Конечниот џекпот беше 142.897.764 евра, според EuroMillions.

Групната добивка не е невообичаена во Белгија, а ова е најголемиот број на луѓе кои заедно освоиле џекпот, изјави Џок Вермор, портпаролка на Националната лотарија.

Во средата Вермор беше на киоскот каде што беше купен билетот кога некои од добитниците ја слушнаа веста.

Нивните реакции беа различни - од целосна смиреност до еуфорија, рече таа.

Таа ја опиша победата како „најдобриот божиќен подарок досега“.

Сопственикот на киоскот, кој неколкупати организирал слично групно учество, изјави за Белгиското радио дека ја повторил веста „пет до шест пати“, бидејќи учесниците не можеле да веруваат дека ја добиле наградата.

Имињата на победниците не се објавени.

Не е најголемиот џекпот на оваа лотарија – еден учесник од Велика Британија во јули освоил 226 милиони евра.

Британска двојка од Глостер освои 213 милиони евра неколку месеци претходно.

EuroMillions се организира во девет европски земји: Белгија, Франција, Велика Британија, Шпанија, Португалија, Ирска, Австрија, Швајцарија и Луксембург.

Добитната комбинација во вторникот беше 12, 20, 25, 26 и 27, со среќните броеви осум и 12.Можеби ќе ве интересира

Домашниот туристички пазар во Кина се зголемува за време на празникот на пролетниот фестивал

Домашниот туристички пазар во Кина се зголемува за време на празникот на пролетниот фестивал

ЕВЕ КАКО РЕАГИРАШЕ ПУТИН ОТКАКО БАЈДЕН ГО НАРЕЧЕ КУЧКИН СИН: „Затоа Бајден е попосакуван претседател за соработка со Русија“

ЕВЕ КАКО РЕАГИРАШЕ ПУТИН ОТКАКО БАЈДЕН ГО НАРЕЧЕ КУЧКИН СИН: „Затоа Бајден е попосакуван претседател за соработка со Русија“

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон