13 Април, 2024
0.0250

ЦЕНИТЕ НА СТРУЈАТА И ГАСОТ ВО ГЕРМАНИЈА ДУПЛИРАНИ: поради намалените испораки од Русија просечно домаќинство троши над 5.00 евра за енергија

Објавено во: Економија 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Весникот „Берлинер моргенпост“ објави дека потрошувачите во Германија годинава ќе треба да издвојат значително повеќе пари за струја и парно во споредба со претходните години.

Според најновата студија на порталот „Веривок“, просечно домаќинство сега годишно троши 5.306 евра за струја, гориво и гас, што е зголемување за 1.534 евра во однос на февруари 2021 година. Трошоците за овие ставки во домашниот буџет се зголемени. за 41 отсто во последните три години.

Струјата, гасот, нафтата за греење и горивата и натаму се значително поскапи од пред почетокот на енергетската криза. Иако трошоците се намалени за една третина од својот врв во октомври 2022 година, домаќинствата сè уште се многу оптоварени со високите трошоци за енергија, рече Торстен Сторк, експерт за енергија во Веривоц.

Германија има корист од евтината руска енергија повеќе од две децении, но стана една од најтешко погодените земји по намалувањето или прекинувањето на снабдувањето со руска енергија.

Увозот на електрична енергија мораше да се зголеми по одлуката на Германија да стави крај на нуклеарната енергија и да се префрли на обновливи извори. Експертите предупредуваат дека владеењето на Германија како индустриска суперсила завршува поради загубата на евтиниот руски природен гас, што може да биде фатален удар за производителите, кои веќе се борат да останат конкурентни.

Можеби ќе ве интересира

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

„Резултатите требаше да бидат подобри“ - зголемен е бројот на термоелектрани на јаглен во светот

„Резултатите требаше да бидат подобри“ - зголемен е бројот на термоелектрани на јаглен во светот

ФОЛКСВАГЕН СЕ ШИРИ ВО КИНА - најавија инвестиција од 2,5 милијарди евра

ФОЛКСВАГЕН СЕ ШИРИ ВО КИНА - најавија инвестиција од 2,5 милијарди евра

ЈА НАДМИНА НИГЕРИЈА: Koја држава е најголем производител на нафта во Африка?

ЈА НАДМИНА НИГЕРИЈА: Koја држава е најголем производител на нафта во Африка?

НЕМА ДА ИМ ДАВА ГОТОВИНА: Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците

НЕМА ДА ИМ ДАВА ГОТОВИНА: Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците

МФ: Системска контрола на финансиските друштва по стапување на сила на Правилникот за кредитен ризик – проценка на кредитната способност и идентификација на клиентот

МФ: Системска контрола на финансиските друштва по стапување на сила на Правилникот за кредитен ризик – проценка на кредитната способност и идентификација на клиентот

ВМРО – ДПМНЕ ја прифати Декларацијата за развивање и унапредувње на приватниот геодетски сектор

ВМРО – ДПМНЕ ја прифати Декларацијата за развивање и унапредувње на приватниот геодетски сектор

ПРОДОЛЖУВА РАСТОТ НА ТУРИСТИТЕ ВО ЗЕМЈАВА - и февруари имало повеќе странци отколку домашни гости

ПРОДОЛЖУВА РАСТОТ НА ТУРИСТИТЕ ВО ЗЕМЈАВА - и февруари имало повеќе странци отколку домашни гости