22 Јуни, 2024
0.0294

ЦЕНОВЕН ШОК: Краставиците чинат колку килограм свинско месо

Објавено во: Економија 27 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Поскапуваат краставиците во Бугарија. За една недела цената им скокна за 27 отсто. Килограм краставици во Бугарија чини како килограм свинско месо. Oва го покажа истражувањето на „24 Часа“. Килограм краставици, без разлика дали се увезени или произведени во домашните оранжерии, на берзите се продаваат за 3 евра за килограм, а во продавниците цената им е 3,5 евра, а дури има и случаи кога се продаваат за 4 евра.

Просечната цена на килограм свинско месо во продавниците е околу 6 евра, но едвај има викенд кога малопродажните синџири немаат промоции, каде што дури и свинските котлети често чинат меѓу 3,5 и 5 евра за килограм.

Првиот човек на Државната комисија за стоковни берзи и пазари, Владимир Иванов, вели дека аномалии во оранжериското производство секогаш има во текот на сезоната. Но, како што рече досега не се забележани, бидејќи цените главно биле пониски.

Во февруари домашното производство е веќе завршено, а Турција и Грција уште ги немаат изнесено на пазарот првите количини одгледани на терен.

И во другите делови на Европа храната поскапува. 

фото 24 часа.бг

Можеби ќе ве интересира

„Активирани се сите механизим за да нема домино ефект кај нас“: Бислимовски вели ова е доказ за „испреплетеноста на системот“

„Активирани се сите механизим за да нема домино ефект кај нас“: Бислимовски вели ова е доказ за „испреплетеноста на системот“

ОГРОМЕН КОЛАПС НА СНАБДУВАЊЕТО СО ЕНЕРГИЈА ВО РЕГИОНОТ: речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и Босна и Херцеговина

ОГРОМЕН КОЛАПС НА СНАБДУВАЊЕТО СО ЕНЕРГИЈА ВО РЕГИОНОТ: речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и Босна и Херцеговина

ЕКОНОМСКИ БЕНЕФИТ: Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ЕКОНОМСКИ БЕНЕФИТ: Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ПЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ВО ЦРНА ГОРА ПОРАСНАЛЕ: Зошто инвестициите се намалени?

ПЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ВО ЦРНА ГОРА ПОРАСНАЛЕ: Зошто инвестициите се намалени?

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни