22 Април, 2018
0.1414

Четири совети со кои на крајот на годината ќе имате 1000 евра

Објавено во: Финансии 10 Февруари, 2018

Целта на оваа метода е да се покаже како со контрола на трошењето на пари можете да заштедите. 

Како што пишува Индипендент, со „домашното сметководство“ односно планирање на пари пред да одите да купувате ќе заштедите добра сума. 

Најважно е да ги платите сметките, и да купите храна. 

Одењето во ресторан или купувањето на облека можете да го намалите. 

Сведете ги на минимум трошоците за спортски настани, театар, кино, концерти. 

Четврто нешто на што можете да заштедите се подароците за роденден, а да имате пари за итни случаи и непланирани работи. 

Се смета дека со овие начини на штедење ќе ви останат 35% од приходите. 

Ако месечно тргате на страна по 100 евра годишно ќе имате над 1000 евра. 

Можеби ќе ве интересира

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

Се здружија 15 банки од Македонија

Се здружија 15 банки од Македонија

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Германски аеродром бара работници

Германски аеродром бара работници