31 Мај, 2024
0.0288

ЧОМОВСКИ ЗА НАСТАПОТ НА ДАВКОВА: Треба да ги респектира не само тие 560 илјади граѓани кои гласале за неа, туку и тие 1.450 илјади кои не гласале

Објавено во: Македонија 13 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

По бројните реакции, и новинарот Александар Чомовски, за телевизија Телма излезе со критика за вчерашниот настап на претседателката Гордана Силјановска Давкова, која не го изговори уставното име Република Северна Македонија, туку само Македонија. 

„Од моментот кога полага заклетва, во која влезе дека таа ќе биде претседател на сите граѓани, значи не само за тие 540.000 кои гласале за неа, туку и на другите 1.540.000 граѓани, кои сите не ги респектираат ставовите на ВМРО-ДПМНЕ. Таа мораше и за нив да води сметка. И згора на тоа, таа е конституционалист. Нејзината главна улога е чување и заштита на уставниот поредок, на уставноста и слично.

На моменти, фатив три до четири реченици, кои беа консеквентни на ставовите на Ѓорѓе Иванов, и тоа значи една гранка на некаков континуитет“, изјави Чомовски за ТВ Телма.  

Можеби ќе ве интересира

ДИМИТРИЕВСКИ: Во првиот момент, кога ќе сметаме дека нашиот збор не се почитува, нема да бидеме дел од Владата

ДИМИТРИЕВСКИ: Во првиот момент, кога ќе сметаме дека нашиот збор не се почитува, нема да бидеме дел од Владата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Судиите не избраа нов претседател на Уставен суд

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Судиите не избраа нов претседател на Уставен суд

МЕЏИТИ: Тројца до четворица пратеници може да преминат од Европскиот фронт во новото парламентарно мнозинство

МЕЏИТИ: Тројца до четворица пратеници може да преминат од Европскиот фронт во новото парламентарно мнозинство

МАНДАТ ЗА СОСТАВУВАЊЕ НА ВЛАДА: Претседателката Силјановска-Давкова ќе го додели идната недела

МАНДАТ ЗА СОСТАВУВАЊЕ НА ВЛАДА: Претседателката Силјановска-Давкова ќе го додели идната недела

ДУИ: На ВМРО - ДПМНЕ треба да им биде јасно дека Владата не е играчка во нивни и ничии раце

ДУИ: На ВМРО - ДПМНЕ треба да им биде јасно дека Владата не е играчка во нивни и ничии раце

СЕДНИЦАТА ПРОДОЛЖУВА УТРЕ: Уставните судии не избраа нов претседател кој ќе ја замени Кацарска

СЕДНИЦАТА ПРОДОЛЖУВА УТРЕ: Уставните судии не избраа нов претседател кој ќе ја замени Кацарска

СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА: Ќе се кандидирам за претседател на СДСМ

СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА: Ќе се кандидирам за претседател на СДСМ

КРИВИЧНА ЗА ПРИЛЕПЧАНЕЦ: Со две лица грабнале човек, го однеле на мостот „Беласица“ и му одзеле пари

КРИВИЧНА ЗА ПРИЛЕПЧАНЕЦ: Со две лица грабнале човек, го однеле на мостот „Беласица“ и му одзеле пари

ПАРТИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СРБИЈА: Силјановска Давкова да го отповика Фрчкоски затоа што не ја консултирал за Резолуцијата за Сребреница

ПАРТИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СРБИЈА: Силјановска Давкова да го отповика Фрчкоски затоа што не ја консултирал за Резолуцијата за Сребреница