21 Септември, 2021
0.0283

ЧОВЕК ОД ТЕТОВО ПОЧИНАЛ ОД КОВИД И ПО ДВЕ ДОЗИ ВАКЦИНА - новинарка ја раскажа тажната приказна

Објавено во: Македонија 27 Јули, 2021

Новинарката Магдалена Стојмановиќ, во групата Ковид 19 Совети и искуства на социјалната мрежа фејсбук, пренесе информација дека во земјава постои и случај на починат граѓанин од коронавирусот, и покрај тоа што бил вакциниран со две дози на вакцината.

Еве што напиша новинарката.

„На моја голема жалост, вчера ја примив вестта дека мојот колега од редакцијата „Мој збор“, Ристе, имал смртен случај во семејството, имено дека неговиот татко Милан Пауновски (61) преминал во тетовската болница како последица на коронавирусот.

Бев погодена од трагичното случување, прво зошто тешко поднесувам смрт на други луѓе, а второ затоа што длабоко сочувствував со болката на мојот драг колега и пред се пријател Ристе.

Дури му изразував сочувство дознав дека и тој, како млад човек заразувајќи се со опасниот вирус, тешко се справува со честите влошувања и се наоѓа на кислородна поддршка во тетовската болница, сместен соба до онаа во која татко му ја направил последната издишка.

Таа вест дополнително ме загрижи, бидејќи се работи за млад човек со совршена здравствена слика, кој ете, тешко го поднесува вирусот, дури до степен да заврши на болничко лекување и на кислородна поддршка.

Во истиот момент кога ги дознавав детаљите за здравствената состојба на мојот колега и пријател, работев вест за тоа дека вакцинацијата е безбедна и дека не постои НИТУ ЕДЕН смртен случај во Македонија со две дози примена вакцина. Изворот секако беше официјалната страна на Министерството за здравство.

По објавената вест, мојот колега, кој е моментално во болница, ме информира дека веста е сосема погрешна и дека токму неговиот татко кој вчера почина во тетовската болница имал примено две дози на вакцини, како и неговата мајка која имала примено исто две дози на вакцини, а се разболела и моментално е во тешка здравствена состојба“, пишува меѓу другото, новинарката.

Таа нагласува дека податоците за смртниот случај во Тетово, се изнесени во согласност со нејзиниот колега Ристе, инаку син на починатиот г. Пауновски.

Во продолжение целиот нејзин пост.


Можеби ќе ве интересира

ЈП Водовод отвори нова лабораторија за молекуларна микробиологија со real-time PCR детекција

ЈП Водовод отвори нова лабораторија за молекуларна микробиологија со real-time PCR детекција

Пендаровски со ќерката на Роберт Ф.Кенеди во Њујорк

Пендаровски со ќерката на Роберт Ф.Кенеди во Њујорк

Еве ја прогнозата за следните денови: што најави Славчо Поповски

Еве ја прогнозата за следните денови: што најави Славчо Поповски

ЕДНАШ НЕДЕЛНО ЌЕ СЕ ЛЕТА НА РЕЛАЦИЈА Санкт Петербург – Скопје: Еве ги деталите

ЕДНАШ НЕДЕЛНО ЌЕ СЕ ЛЕТА НА РЕЛАЦИЈА Санкт Петербург – Скопје: Еве ги деталите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Грчките медиуми пишуваат дека бил спречен атентат на Заев, тој не коментира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Грчките медиуми пишуваат дека бил спречен атентат на Заев, тој не коментира

Скопјанец ја оставил вратата отклучена, по што насилници му упаднале и го истепале

Скопјанец ја оставил вратата отклучена, по што насилници му упаднале и го истепале

(ВИДЕО) Во тензична атмосфера започна седницата на Комисијата за политички систем

(ВИДЕО) Во тензична атмосфера започна седницата на Комисијата за политички систем

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи