03 Јуни, 2020
0.0242

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Од Ковид 19 починаа 627 луѓе

Објавено во: Свет, Корона Вирус 20 Март, 2020

Во Италија има рекорден број нови починати, односно 627 во еден ден. 

Бројот на починатите од Ковид-19 во Италија нагло се зголеми. Ова зголемување е далеку најголем дневен пораст откако вирусот првпат се појави во земјата пред повеќе од еден месец.

Последниот рекорден пораст Италија го имаше во средата, кога беа пријавени 475 новопочинати, а само еден ден подоцна ја претекна Кина како земја што регистрирала најмногу смртни случаи од вирусот.

Италија од петокот, сега има повеќе од 47.000 заразени со ковид-19, а скоро 2.600 од нив се во критична состојба. 

Во моментов во светот се регистрирани 266.179 заразени од вирусот, а починале 11.186.

По бројот на жртви, Италија ја надмина Кина. 

Повеќе фармацевтски компании ветија дека за една година, или најдоцна 18 месеци ќе произведат вакцина против новиот коронавириус  и таа ќе биде достапна во сите делови од светот.

Можеби ќе ве интересира

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка