26 Февруари, 2024
0.0263

ЦРТЕЖИТЕ НА КОСТА СЕ МРАЧНИ И МОРБИДНИ: Психолозите преку нив го дефинираат момчето

Објавено во: Балкан 29 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Момчето Коста Кецмановиќ изврши масовно убиство во основното училиште „Владислав Рибникар“ и поради тоа грозоморно злосторство со месеци е на Клиниката за неврологија и психијатрија за деца и млади во Белград.

Иако во оваа институција има посебни ограничувања, како што неофицијално дознаваме од извори од истрагата, Коста веќе подолго време има пристап до хартии кои главно ги користи за цртање, а кои во исто време им помагаат на психолозите да дознаат и да утврдат што е во умот на момчето-убиец.

- Не црта секој ден, но кога го прави тоа се најчесто некои темни слики во кои не може да се најде ниту една позитивна работа. Имено, на хартиите нема нацртана природа, насмеани луѓе и животни, туку чкртаници кои тешко некој ги разбира. Токму овие цртежи им помагаат на психолозите да утврдат за што мисли тинејџерот и дали чувствува каење за тоа што го направил - објаснува извор од истрагата.

Како што исто така додава, тимот на експерти е шокиран од однесувањето на момчето бидејќи тоа не чувствува никакви емоции, ниту пак ги покажува.

- Факт е дека Коста има затемнување на умот и неговото однесување го покажа тоа. Исто така, цртежите се уште еден индикатор. Психолозите велат дека не постои ниту еден цртеж на кој може да се каже дека момчето се обидува да изрази каков било вид на покајание. Впрочем, тој дополнително покажува дека не чувствува ни трошка емпатија за сето она што го направил – заклучил изворот од истрагата.

Како што пишувавме претходно, момчето-убиец објави грозоморни слики на својот Фејсбук и Инстаграм профил пред самиот масакр. Едната фотографија беше профилна слика на која се гледа стуткана хартија на тепихот, додека другата слика беше прилично бизарна и може да укаже дека нешто алармантно се случувало во потсвеста на момчето подолго време.

Се работи за фотографија во виолетова боја која е фотошопирана така што очите се прецртани со крстови, а устата е сошиена!


Можеби ќе ве интересира

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

ВО ХРВАТСКА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВОЕН РОК - го нарекуваат обука, веќе се избрани и четири големи центри

ВО ХРВАТСКА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВОЕН РОК - го нарекуваат обука, веќе се избрани и четири големи центри

ЛУКА МОДРИЌ СПИЕ НА ДУШЕК КОЈ ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО СКОПЈЕ - со помош на оваа „магија“ Хрватот доминира и на 38 години

ЛУКА МОДРИЌ СПИЕ НА ДУШЕК КОЈ ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО СКОПЈЕ - со помош на оваа „магија“ Хрватот доминира и на 38 години

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави