06 Февруари, 2023
0.0186

ЦУКЕРБЕРГ ОТПУШТИ 11.000 ЛУЃЕ ОД ПРЕСТИЖНИОТ ГИГАНТ: Објавен бројот на оние кои ќе останат без работа

Објавено во: Свет 09 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Технолошкиот гигант Мета, која ги поседува Фејсбук, Инстаграм и Ватсап, денеска почна да отпушта работници. Околу 11.000 работници или околу 13 отсто од вкупниот број вработени ќе бидат отпуштени. Тоа е најзначајното намалување на работните места во историјата на компанијата.

„Сакам да преземам одговорност за овие одлуки и за тоа како дојдовме овде. Знам дека ова е тешко за сите и особено ми е жал за погодените“, напиша сопственикот и основач на Мета, Марк Закерберг во писмото до вработените.

Еден ден пред почетокот на отпуштањата, Цукерберг се сретнал со директорите за да разговараат за отпуштањата, пишува Њујорк Тајмс, цитирајќи две лица кои биле присутни на состанокот. Еден од тие луѓе за американскиот весник изјавил дека извршниот директор ја презел одговорноста за намалувањето на бројот на вработени, велејќи дека неговата компанија пребрзо растела, пишува nova.rs.

Мета, исто така, ги откажа плановите за патување на вработените за да се осигура дека тие се достапни за состаноци со менаџерите доколку нивниот тим бил погоден од отпуштањата, рекоа уште три лица.

На крајот на септември Мета имаше 87.314 вработени, што е најголем број вработени во историјата на Мета. Во еден момент минатата година, Мета беше проценет на милијарда долари, но во текот на оваа година започнаа финансиските проблеми за Мета, кои кулминираа со отпуштања. Во јули, Цукерберг ги предупреди вработените дека компанијата доживува „еден од најлошите падови што сме ги виделе во поновата историја“ и најави замрзнување на вработувањата во септември.

Минатиот месец, тој предупреди дека „тимовите ќе останат стабилни или ќе се намалат во текот на следната година“ и додаде дека компанијата „ќе ја заврши 2023 година приближно со иста големина или дури и малку помала организација отколку што е денес“.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАЃААТ ЗГРАДИ ПРИ ТВ ПРЕНОС ВО ЖИВО: Повеќе 1.200 загинати, најмногу во Турција и во Сирија

(ВИДЕО) ПАЃААТ ЗГРАДИ ПРИ ТВ ПРЕНОС ВО ЖИВО: Повеќе 1.200 загинати, најмногу во Турција и во Сирија

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ТУРЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ! Огнот проголта се пред себе

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ТУРЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ! Огнот проголта се пред себе

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови