23 Април, 2024
0.0271

„ДАЈ ДА ТИ ГО СЛИКАМ МОДРОТО ОКО“: Ученичката која тепаше соученичка во ЈБТ заради ова барање доби опомена пред исклучување, татко и им се заканувал на вработените

Објавено во: Македонија 24 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

По инцидент со ученички од гимназијата Јосип Броз Тито, ученичка вклучена во физичка пресметка каде што девојчиња тепаа 15 годишна соученичка доби опомена пред исклучување како педагошка мерка. Мерката не произлегува како последица на самата тепачка, која се случи пред грчкиот конзулат и беше снимена од врсници кои гледаа, туку од вознемирувачкото барање по инцидентот.  

Како што информираше Силвана Кржовска, директорката на гимназијата „Јосип Броз Тито“, педагошката мерка не била последица на тепачката, туку на случувањето после тепачката. По физичката пресметка, вмешаната ученичка и пришла на својата соученичка, која била жртвата, и и побарала „Дај да го сликам твоето модро око“.

„ Оваа постапка доведе до едногласна одлука на наставничкиот совет да издаде педагошко предупредување, сигнализирајќи потенцијално исклучување“, информираше директорката.

После изречената мерка, таткото на ученичката упатувал закани кон вработените во училиштето.

Според Кржовска, заканите се прошириле и надвор од вработените во училиштето, а мета биле и нивните деца. За да го засили нивното несогласување, родителот изнајмил билборд во централно градско подрачје со порака „Правда“. Кржовска појасни дека заканите и инцидентите биле навремено пријавени во полиција.

Родителот, идентификуван како М.К., негирал какво било вознемирување кон вработените во училиштето кога зборувал за Канал 5. Иако го признал билбордот како чин на револт, М.К. појасни дека тоа е одговор на незадоволството од начинот на кој училиштето се справува со инцидентот. Родителот изјавил дека немало никакво вознемирување од нивна страна и потврдил дека инцидентот ја поттикнал акцијата на билбордот.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Од полноќ почнува изборниот молк

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Од полноќ почнува изборниот молк

ДАЛИ Е МОЖЕН БОЈКОТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Силјановска Давкова даде одговор

ДАЛИ Е МОЖЕН БОЈКОТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Силјановска Давкова даде одговор

ИНЦИДЕНТ ВО СКОПЈЕ: Ученик претепал наставничка и нападнал соученици

ИНЦИДЕНТ ВО СКОПЈЕ: Ученик претепал наставничка и нападнал соученици

СОФИЈА НЕ САКА ДА ГО РЕГИСТРИРА КЛУБОТ: Maкедонците бараат Судот на правдата да ѝ ги прекине на Бугарија сите исплати на финансии

СОФИЈА НЕ САКА ДА ГО РЕГИСТРИРА КЛУБОТ: Maкедонците бараат Судот на правдата да ѝ ги прекине на Бугарија сите исплати на финансии

ВАЖНО ЗА ГРАЃАНИТЕ: Ќе можат да подигнат документи и на денот на гласањето

ВАЖНО ЗА ГРАЃАНИТЕ: Ќе можат да подигнат документи и на денот на гласањето

ТОКСИКОЛОГИЈА: Вработен вршел притисок урина со наркотици да се замени со чиста урина и уште оди на работа

ТОКСИКОЛОГИЈА: Вработен вршел притисок урина со наркотици да се замени со чиста урина и уште оди на работа

ДЕМИРИ ЗА ЛЕКУВАЊЕТО НА ЛЕОНИД ИНДОВ: Ќе се распрашам и ќе видам дали е финализирано плаќањето

ДЕМИРИ ЗА ЛЕКУВАЊЕТО НА ЛЕОНИД ИНДОВ: Ќе се распрашам и ќе видам дали е финализирано плаќањето

БОЈМАЦАЛИЕВ: Најден е сторителот за разбиената пратеничка канцеларија на Миле Лефков

БОЈМАЦАЛИЕВ: Најден е сторителот за разбиената пратеничка канцеларија на Миле Лефков

Нико Беќаровски: Економската директорка на Токсикологија вработува лица на кои не им е местото тука

Нико Беќаровски: Економската директорка на Токсикологија вработува лица на кои не им е местото тука