23 Март, 2018
0.1095

Дали ДУИ омекна за Сеалбанската платформа - СЈО и двојазичност се приоритет

Објавено во: Анализа 21 Јануари, 2017

Од последните настапи на повеќе функционери на ДУИ постојано се споменуваат две клучни барања за формирање на новата влада, а тоа се официјализирање на албанскиот јазик во службена употреба во сите државни институции на централно ниво што сега речиси сите го нарекуваат двојазичност, како и продолжување на мандатот на СЈО за целосно расчистување на мега скандалот со незаконското прислушување.

Токму затоа се доведува прашањето на имплементирање или барем наметнување на сите преостанати барања од Сеалбанската платформа зад која покрај ДУИ застанаа БЕСА и Алијансата на Албанците. Секако, СЈО и двојазичноста се моментално и најголемиот камен на сопнување меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. 

Да постетиме дека неодамна Груевски посочи дека е за формирање на Влада, но не по секоја цена, особено не за прифаќање на барањата за СЈО, институција која деновиве постојано е напаѓана дека е непрофесионална, особено по откажувањето од предметот Пуч. 

СДСМ постојано изјавува дека оваа власт е во заминување, а дека Груевски нема да може да формира влада и ќе мора да го врати мандатот. Таквите најави беа жестоко бранети од провладините сурогати кои упорно тврдат дека има само еден мандатар и тоа е Груевски и никој друг, па дури има и неофицијални закани дека претседателот Иванов во едно такво сценарио би си поднел оставка, што секако е тешко за верување, но е во рамките на возможното, особено кога е во прашање ВМРО-ДПМНЕ.

Рокот за составување на влада истекува на 29-ти јануари и речиси ништо не е договорено. Од ВМРО-ДПМНЕ ја продолжуваат својата реторика на убеденост дека тие ќе ја предводат новата влада, но истиот фидбек засега го нема од ДУИ кој со своите 10 пратеника ќе биде клучен во сите можни сценарија и комбинаторики. 

Можеби во овој период ДУИ и не сака да „мафта“ со сите барања од Сеалбанската платформа за да не ги „сруши сите мостови“ но, ниту пак направи конкретен чекор за да се сретне со ВМРО-ДПМНЕ на половина пат. 

Автор: Христијан Станоевиќ


Можеби ќе ве интересира

ДУИ ја има најзначајната енергетска компанија - Што работи МЕР?

ДУИ ја има најзначајната енергетска компанија - Што работи МЕР?

Сомнежот врз Ахмети од СЈО е знак за неговата лидерска позиција

Сомнежот врз Ахмети од СЈО е знак за неговата лидерска позиција

Зошто неуспешниот министер Саљији не му личи да биде херој?

Зошто неуспешниот министер Саљији не му личи да биде херој?

Како Путин го заврши шоуто „Претседателски избори 2018“

Како Путин го заврши шоуто „Претседателски избори 2018“

Предлог со предлог се избива - Што носи маневрот на МНР во спорот со Грција?

Предлог со предлог се избива - Што носи маневрот на МНР во спорот со Грција?

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Како Путин ќе ја „ребрендира“ Русија?

Како Путин ќе ја „ребрендира“ Русија?

Мамка за Иванов: Потпиши го Законот па носи го на Уставен

Мамка за Иванов: Потпиши го Законот па носи го на Уставен