27 Мај, 2022
0.0235

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

Објавено во: Свет 19 Јануари, 2022

Шефот на Фајзер Алберт Бурла даде интересно интервју за француската телевизија БФМ, во кое истакна дека актуелниот бран на варијантата на коронавирусот омикрон ќе биде последниот во кој ќе мораме да живееме под рестрикции.

Во вчерашното интервју Бурла кажа дека се надева дека актуелниот бран на омикрон ќе биде последен, но веднаш додаде дека најверојатното сценарио е она во кое вирусот со години ќе циркулира меѓу светската популација.

„Најверојатното сценарио, иако не можам да гарантирам дека ќе биде баш така, е она во кое вирусот ќе биде меѓу нас уште многу, многу години. Тоа е вирус кој се шири низ светот, така што е многу тешко целосно да се елиминира. Против тој вирус ни природниот имунитет ни имунитетот од вакцините не пружаат особено долготрајна заштита, што значи дека некој кој е заразен може повторно да се зарази следната година, со истата или некоја друга варијанта“, кажа Бурла.

„Тоа воедно е и вирус кој создава многу варијанти. Но она што е важно за светот не е тоа дека вирусот ќе продолжи да циркулира по светот со години, како што тоа го прават стотици други вируси, туку дека можеме да се вратиме на нормалниот живот под услов да почитуваме одредени работи“, додаде тој.

Но оптимистично додаде, повикувајќи се на ефикасноста на вакцините и лековите за ковид, дека верува дека бранот на омикрон е „последниот со толку рестрикции“. Бурла кажа дека вакцината против омикрон ќе биде спремна во март и дека компанијата работи на производство на дози од таа вакцина. „Ќе имаме ефикасна вакцина во рок од три месеци од детекцијата на омикрон, што е многу краток период“, додаде претседателот на управата на Фајзер.

Повтори дека, што се однесува до пошироката популација, не може да препорача четврта доза вакцина бидејќи сè уште нема доволно докази за ефикасноста на четвртата доза. Наместо тоа, кажа дека треба да се промовира бустерот, односно третата доза како многу важна за целосна заштита од потешки последици на зараза со коронавирусот.

Можеби ќе ве интересира

„Не знаевме дека одиме во војна“: Рускиот војник кој го заробиле Украинците раскажува ...

„Не знаевме дека одиме во војна“: Рускиот војник кој го заробиле Украинците раскажува ...

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата

Песков вели дека Украина треба да ја види реалната ситуација, Кисинџер порача Украинците да се откажат од Крим и дел од Донбас

Песков вели дека Украина треба да ја види реалната ситуација, Кисинџер порача Украинците да се откажат од Крим и дел од Донбас