23 Февруари, 2024
0.0265

Дали Вучиќ ќе го потпише договорот за Косово или ќе има референдум?

Објавено во: Балкан 27 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Според српските медиуми, договорот за нормализирање на односите на Белград и Приштина, нема да го потпише српскиот претседател Александар Вучиќ. 

Тој со години е главен преговарач во дијалогот, пишува денес независниот портал Демостат. Се вели дека договорот треба да биде ратификуван парламентот, а можеби и да оди на референдум. Демостат пишува дека „меѓу редови тоа го кажа и самиот Вучиќ на конференцијата за новинари во понеделникот“.

„Јас знам што ќе одлучам, но не во име на Србија, бидејќи би било спротивно на Уставот. Во име на Србија, се разбира, ќе одлучуваат други надлежни органи и евентуално граѓаните“, кажа Вучиќ.

Професорката по право во пензија Весна Ракиќ Водинелиќ veli дека договорот на Белград и Приштина ќе ги има „сите карактеристики на меѓународен договор“.

„Јасна е уставната одредба според која владата ја води внатрешната и надворешната политика. Кај на се случи тоа Вучиќ да преземе овластувања на други извршни, но некогаш и правосудни органи“, вели Ракиќ Водинелиќ.

Коментирајќи ја најавата дека за договорот ќе одлучува народот, таа кажа дека тоа не мора да значи дека ќе биде распишан референдум, туку може да се толкува дека за тоа ќе одлучуваат пратениците во српското собрание како претставници на граѓаните.

Ракиќ Водинелиќ наведува дека „не е задолжително, но би требало“ да се распише референдум пред потпишувањето.

Порталот Нова.рс ексклузивно го објави Нацрт-статутот на Заедницата на српските општини, кој неодамна го состави германската фондација „Фридрих Еберт“. Во овој нацрт, кој содржи 18 точки, се предлага како треба да се формира ЗСО, според чии закони, како да стане членка и кои се нејзините права во правниот систем на Косово и начинот на кој се финансира.

фото ЕПА

Можеби ќе ве интересира

„НЕ МОЖАМ НА КЕЛНЕР ДА МУ ДАДАМ 3.000 ЕВРА ПЛАТА“: Се случува вистинска катастрофа во Хрватска, угостителите во проблеми

„НЕ МОЖАМ НА КЕЛНЕР ДА МУ ДАДАМ 3.000 ЕВРА ПЛАТА“: Се случува вистинска катастрофа во Хрватска, угостителите во проблеми

ГРЦИТЕ ПРИЗНАА: Одморот ќе поскапи за 20 до 30 отсто, затвораат една од најпознатите плажи

ГРЦИТЕ ПРИЗНАА: Одморот ќе поскапи за 20 до 30 отсто, затвораат една од најпознатите плажи

МЛАДА УКРАИНКА ПРОНАЈДЕНА МРТВА ВО КОСОВО: Полицијата го забележала телото на автопатот кој води до македонската граница

МЛАДА УКРАИНКА ПРОНАЈДЕНА МРТВА ВО КОСОВО: Полицијата го забележала телото на автопатот кој води до македонската граница

АКО СТЕ ГИ КУПИЛЕ ОВИЕ ДВА ПРОИЗВОДИ ОД СРПСКИ „ЛИДЛ“ НЕ ГИ КОНСУМИРАЈТЕ: Компанијата ги повлекува од продажба и од Хрватска

АКО СТЕ ГИ КУПИЛЕ ОВИЕ ДВА ПРОИЗВОДИ ОД СРПСКИ „ЛИДЛ“ НЕ ГИ КОНСУМИРАЈТЕ: Компанијата ги повлекува од продажба и од Хрватска

РЕГИОНОТ ПРЕД ГОЛЕМА БУРА, НА УДАР СЕ БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА, ЦРНА ГОРА И АЛБАНИЈА: Дали бурата ќе дојде во Македонија?

РЕГИОНОТ ПРЕД ГОЛЕМА БУРА, НА УДАР СЕ БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА, ЦРНА ГОРА И АЛБАНИЈА: Дали бурата ќе дојде во Македонија?

ВЕЌЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ ЗА ЛЕТНАТА СЕЗОНА ВО РЕГИОНОТ: Собарките, келнерите и готвачите можат да заработат и до 2.500 евра!

ВЕЌЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ ЗА ЛЕТНАТА СЕЗОНА ВО РЕГИОНОТ: Собарките, келнерите и готвачите можат да заработат и до 2.500 евра!

ЖИТЕЛКА НА ПАРАЌИН ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА НА БОЦА: Tерасата спроти мојата не постоеше и видовме тело на жена на земја

ЖИТЕЛКА НА ПАРАЌИН ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА НА БОЦА: Tерасата спроти мојата не постоеше и видовме тело на жена на земја

ВУЧИЌ: На дневна основа околу 100.000 луѓе се изразуваат на најнавредлив можен начин кон мене

ВУЧИЌ: На дневна основа околу 100.000 луѓе се изразуваат на најнавредлив можен начин кон мене

СРБИ СЕ ВРАЌААТ ВО ТАТКОВИНАТА ОД ГЕРМАНИЈА И ШВАЈЦАРИЈА - Вучиќ ги кажа бројките колку си дошле дома во последните 100 дена

СРБИ СЕ ВРАЌААТ ВО ТАТКОВИНАТА ОД ГЕРМАНИЈА И ШВАЈЦАРИЈА - Вучиќ ги кажа бројките колку си дошле дома во последните 100 дена