18 Јули, 2024
0.0267

ДЕСТИНАЦИИ СО ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Ова се места кои е добро да ги посетите наесен

Објавено во: Македонија 25 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Вработените во туристичките агениции сметаат дека иако секој турист има различни афинитети, сепак постојат дестинации како Тунис и Египет каде е попријатно да се патува во есен, за разлика од екот на летото кога температурите се екстремно високи. 

Нашите соговорници велат дека ова се земји кои имаат многу убавини, но преку лето е многу топло и ние не сме навикнати на такво време. 

„На луѓето што сакаат да патуваат, знаеме дека Грција им е најинтересна дестинација за одмори. Во Тунис сум била и во Египет, многу е топло. Посебно Хургада. На таа температура ние не можеме да издржиме. Можеби погрешно се сфаќа зборот одмор. Подобро би било во есен, во септември или октомври да ги посетат Тунис, Египет. Тунис  е многу убава земја. Мислам дека допрва туристите ќе го откриваат Тунис.  Во септември е прекрасен. Температурите сега се пеколни. Имам пријателка на Малдивите. Таа таму си живее. На есен не е лошо и таму да се отиде“, вели сопственичка на туристичка агенција. 

Грција и натаму е најбарана дестинација за одмор за македонските туристи. 

„Грција е најдобра варијанта за нашите туристи за екот на летото. И Египет и Тунис се прилично топли. Ако бираат подобра клима, Грција е најдобра за нашите граѓани“, додаваат од штипска агенција.

Туристичкиот водич Бранко Босилков објаснува дека има голем избор на дестинации за оние кои сакаат да патуваат. 

„Многу е едноставно. Во лето се посетуваат нордиските земји, каде е посвежо, потоа се посетува сè. Летото дава шанса тие неколку месеци да се посетат земји како Латвија, Естонија. Во сезона може да се оди во Египет, Тунис, а убаво е да се оди таму и во септември, октомври и ноември. И за Кипар важи истото“, вели Босилков.

Во август во 2021 година во Тунис беа измерени рекордни 49 степени. Според Метеоролошкиот институт, претходната највисока измерена температура во Тунис изнесувала 46,8 степени Целзиусови, а била регистрирана во 1982 година. И во Египет температурата често се искачува над 45 степени преку лето. 

Летото во Тунис се одликува со високи температури на југ, кои варираат во зависност од местото, надморската височина и близината со морето.  Климата во Египет се одликува со суви и топли лета како и топли зими односно топли периоди од мај до септември, а умерено студени од ноември до март. 

Сања Атанасовска

foto freepik.com/master1305

Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ХРВАТСКИ КАНАДЕР, ТУРСКИ ЕР-ТРАКТОРИ ГАСНАТ ПОЖАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: „Пожарот на Серта се приближува кон селото Калањево“

СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ХРВАТСКИ КАНАДЕР, ТУРСКИ ЕР-ТРАКТОРИ ГАСНАТ ПОЖАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: „Пожарот на Серта се приближува кон селото Калањево“

ПОВРЕДЕН ЖИТЕЛ НА СИРАКОВО ПРИ ГАСНЕЊЕ ПОЖАР: Има изгореници на рацете и на ногата

ПОВРЕДЕН ЖИТЕЛ НА СИРАКОВО ПРИ ГАСНЕЊЕ ПОЖАР: Има изгореници на рацете и на ногата

ТОПЛИНСКАТА КУПОЛА Е „ВИНОВНА“: Македонија и делови од Европа ќе имаат историски долг топлотен бран до крајот на јули

ТОПЛИНСКАТА КУПОЛА Е „ВИНОВНА“: Македонија и делови од Европа ќе имаат историски долг топлотен бран до крајот на јули

ЕВЗОНИ Е ПОВТРНО Е ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ: Границата со Грција беше привремено затворена поради избувнување пожар

ЕВЗОНИ Е ПОВТРНО Е ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ: Границата со Грција беше привремено затворена поради избувнување пожар

ОД СИТЕ СТРАНИ ОКОЛУ НАС ГОРИ, ЧЕКАМЕ ДА СЕ ИЗГАСНЕ ДЕЛ ОД ПОЖАРОТ ЗА ДА СЕ ЕВАКУИРАМЕ: Драматично видео од градоначалникот на Ново Село

ОД СИТЕ СТРАНИ ОКОЛУ НАС ГОРИ, ЧЕКАМЕ ДА СЕ ИЗГАСНЕ ДЕЛ ОД ПОЖАРОТ ЗА ДА СЕ ЕВАКУИРАМЕ: Драматично видео од градоначалникот на Ново Село

ПОЖАРНИКАРИТЕ ВО БИТОЛА ВО ОДБРАНА НА МАНАСТИРОТ: Поддршка за нив на социјалните мрежи

ПОЖАРНИКАРИТЕ ВО БИТОЛА ВО ОДБРАНА НА МАНАСТИРОТ: Поддршка за нив на социјалните мрежи

Правниците на СДСМ нудат бесплатна помош за партиски распределените кадри од новата власт

Правниците на СДСМ нудат бесплатна помош за партиски распределените кадри од новата власт

ПРИСТИГНУВААТ НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Возилата се пренасочуваат на Дојран

ПРИСТИГНУВААТ НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Возилата се пренасочуваат на Дојран

„Техничка влада не може да носи одлуки за зголемување средства“: Димитриеска Кочоска за Буџетот бара и Обвинителство да реагира

„Техничка влада не може да носи одлуки за зголемување средства“: Димитриеска Кочоска за Буџетот бара и Обвинителство да реагира