07 Август, 2022
0.0249

ДЕТЕТО Е СВЕСНО И ПЛАЧЕ, НО МУ СЕ ПРАВАТ ДОПОЛНИТЕЛНИ ПРЕГЛЕДИ - детали за деветмесечното бебе кое беше удрено во количка од автомобил

Објавено во: Балкан 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Деветмесечно момче е префрлено со мајка му во Клиничкиот центар во Ниш откако во 8 часот и 40 минути на пешачкиот премин пред градинката на почетокот на булеварот Немањиќ било удрено од „форд“. 

Како што дознава „Блиц“, момчето било во количка кога автомобил управуван од постар Нишлија удрил во него и неговата мајка и ги фрлил од пешачката „зебра“ пред кружниот тек кај „Делта Планета“.

Како што потврдија за Блиц во Клиничкиот центар во Ниш, момчето било прегледано во ургентниот центар во Ниш, од каде е префрлено во детската хируршка клиника на дополнителни прегледи.

- Детето е свесно, плаче. Направена е рендгенска снимка на главата. По преглед од специјалист по итна медицина и неврохирург, тој е префрлен на Детска хируршка клиника за дополнителни прегледи и дијагностика, информираат од Клиничкиот центар во Ниш. Дури по целосна дијагноза ќе може да се знае дали момчето е повредено и колкав е степенот на повредите со оглед на тоа дека се работи за бебе. Засега нема информации дали е повредена и мајката на момчето.

Како што можеше да забележи репортерот на „Блиц“ на лице место, предните тркала на автомобилот „форд“ преминале на пешачки премин, па може да се заклучи дека возачот доцна закочил. Според изјавите на некои Нишлии кои случајно се нашле на местото на несреќата, велат дека момчето испаднало од количката и со глава удрило на патот, додека други тврдат дека момчето било врзано во количката и не испаднало. .

- Се слушна тресок и извици, видовме автомобили и количка за бебиња. Се ми помина низ глава во секунда. За среќа, момчето било врзано со ремен, па откако удрило во количката, не паднало на патот, туку било фрлено од автомобилот заедно со количката. Возачите возат пребрзо на овој булевар и особено се невнимателни на пешачките премини, вели еден од Нишли кој случајно се нашол на местото на несреќата.

Полицијата врши увид и ги утврдува причините за несреќата.

Можеби ќе ве интересира

ГРАЃАНИТЕ СЕ РЕВОЛТИРАНИ, инцидентот во кој загина малата Јонада иницираше нови протести

ГРАЃАНИТЕ СЕ РЕВОЛТИРАНИ, инцидентот во кој загина малата Јонада иницираше нови протести

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Ердоган потврди: Ќе плаќаме во рубљи

Ердоган потврди: Ќе плаќаме во рубљи

Меѓу загинатите во Хрватска три католички свештеници и шест калуѓерки

Меѓу загинатите во Хрватска три католички свештеници и шест калуѓерки

Германка загина во судар на два брода во Хрватска

Германка загина во судар на два брода во Хрватска