05 Декември, 2021
0.0226

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот

Објавено во: Балкан 25 Октомври, 2021

Седумгодишно девојче е поврзано со апарат за дишење во Институтот за мајка и дете „Д-р Вукан Чупиќ“ поради компликации од ковид-19, потврдил за „Новости рс.“ професор Предраг Миниќ, пулмолог во оваа институција и член на Кризниот штаб на Владата на Србија.

Сега има вкупно четири деца на апарати за дишење во оваа институција.

- Девојчето кое беше пренесено од КБЦ „Д-р Драгиша Мишовиќ“ има нефролошка болест, а таа е единственото од четирите интубирани деца со коморбидитет, односно со пропратно хронично заболување, вели д-р Миниќ. Сепак, според сите параметри, како што појаснува д-р Миниќ, таа е во нешто подобра состојба од шестмесечното бебе и двајцата тинејџери за кои долго време се борат лекарите.

Првите три деца во Србија кои се поврзани со респиратори, како што вели проф. Миниќ, цело време на работ на животот.

- Се бориме дење и ноќе, ова е врвна медицина во наши услови, со сета неопходна најсовремена опрема за следење на вакви случаи, но напредокот, за жал, речиси и да не постои - вели проф. Миниќ.

- Овие деца се на респиратори речиси трета недела.

- Има некои подобрувања, во параметрите што се следат, но тоа е подобрување, за жал, само во бројките, не и во реалното здравје на тие деца.


Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА ГРАДИ ДЕТСКА БОЛНИЦА ВРЕДНА ДВЕ МИЛИЈАРДИ КУНИ: Зданието од 100.000 метри квадратни, првите пациенти ќе ги прими во 2028 година

ХРВАТСКА ГРАДИ ДЕТСКА БОЛНИЦА ВРЕДНА ДВЕ МИЛИЈАРДИ КУНИ: Зданието од 100.000 метри квадратни, првите пациенти ќе ги прими во 2028 година

ПЕТ ПАТИ ИМАЛА КЛИНИЧКА СМРТ, СЕГА ДОБИЛА И ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА: Тинејџерка од Белград е медицински феномен, не се предава

ПЕТ ПАТИ ИМАЛА КЛИНИЧКА СМРТ, СЕГА ДОБИЛА И ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА: Тинејџерка од Белград е медицински феномен, не се предава

ВО СЛОВЕНИЈА КОВИД НЕЗАПИРЛИВ: Пристигнуваат лекари од италијанската армија да помогнат

ВО СЛОВЕНИЈА КОВИД НЕЗАПИРЛИВ: Пристигнуваат лекари од италијанската армија да помогнат

ПОТОП ВО СПЛИТ, УЛИЦИТЕ ПОД ВОДА ОД ПОРОЈНИТЕ ДОЖДОВИ: Патиштата низ Далмација затворени за сообраќај

ПОТОП ВО СПЛИТ, УЛИЦИТЕ ПОД ВОДА ОД ПОРОЈНИТЕ ДОЖДОВИ: Патиштата низ Далмација затворени за сообраќај

ТЕНЗИЧНО ВО СРБИЈА: Искршен штаб на владеачката партија, за Брнабиќ ова е терор

ТЕНЗИЧНО ВО СРБИЈА: Искршен штаб на владеачката партија, за Брнабиќ ова е терор

ИНФЛАЦИЈА И КОЛАПС НА ЛИРАТА: Ердоган назначи нов министер за финансии, семејно му е близок

ИНФЛАЦИЈА И КОЛАПС НА ЛИРАТА: Ердоган назначи нов министер за финансии, семејно му е близок

Малата Милица има ретка болест наречена ангелски образи: Со насмевка ги урива предрасудите

Малата Милица има ретка болест наречена ангелски образи: Со насмевка ги урива предрасудите

ОМИКРОН СТАСА И ВО ХРВАТСКА: Се испитува работник од Јужна Африка

ОМИКРОН СТАСА И ВО ХРВАТСКА: Се испитува работник од Јужна Африка

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам