30 Мај, 2024
0.0260

ДИРЕКТНИТЕ НАПАДИ МЕЃУ ИЗРАЕЛ И ИРАН ЗАВРШИЈА: Техеран нема да одговори

Објавено во: Свет 19 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Техеран нема да одговори на денешниот наводен израелски напад, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван разузнавачки извор во регионот. Техеран ги отфрли нападите како „напади од мали дронови“ кои биле соборени од неговите системи за воздушна одбрана.

Директните напади меѓу Израел и Иран завршија.

Обемот на воениот одговор на Израел на првиот директен напад на Иран врз земјата останува матен. Израелските власти допрвин треба јавно да ја признаат одговорноста за пријавените експлозии во текот на ноќта, во петокот, во делови на Иран.

Американски функционер претходно во петокот изјави дека Израел го нападна иранскиот град Исфахан како одмазда за нападот на Иран врз Израел на 13 април, а иранските медиуми објавија дека 3 беспилотни летала биле соборени над Исфахан.

Иран го нападна Израел на 13 април со околу 300 дронови и проектили како одмазда за израелскиот напад врз конзулатот во Дамаск на 1 април, во кој загинаа командантот на иранската револуционерна гарда во Сирија и во Либан, Мохамад Реза Захеди, и неговиот заменик, како и петмина полицајци кои ги придружувале.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа