11 Декември, 2023
0.0313

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

Објавено во: Економија 03 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Извршниот директор на Мајкрософт, Сатја Надела, изјави пред судот  дека неправедните тактики што ги користи Google доведоа до негова доминација како пребарувач, тактика која пак го спречи конкурентот на Мајкрософт, Бинг.

Надела сведочеше пред судот во Вашингтон во антимонополски процес против матичната компанија на Google, Alphabet.

Американското Министерство за правда ја обвинува Alphabet за злоупотреба на доминацијата на својот пребарувач Гугл за да ја задуши конкуренцијата и иновациите на сметка на потрошувачите.

Одделот за правда тврди дека Гугл ја злоупотребил доминацијата на својот сеприсутен пребарувач за да ја задуши конкуренцијата и иновациите на сметка на потрошувачите, обвиненија кои го повторуваат сличен случај покренат против Мајкрософт во доцните 1990-ти, пренесува АП.

Надела рече дека доминацијата на Google се должи на договорите што го направија стандарден прелистувач на паметни телефони и компјутери и дека корисниците во основа имаат мал избор во префрлањето од стандардните веб-прелистувачи на мобилни телефони и компјутери.

„Ние сме една од алтернативите, но не сме стандардните“, рече тој.

Антимонополската тужба на американското Министерство за правда против Google се фокусира на договорите што компанијата ги склучила со Apple и други производители на уреди за користење на пребарувачот на Google.

Во 1990-тите, Мајкрософт се соочи со обвинувања дека го поставил својот софтвер Виндоус за да ги блокира апликациите направени од други технолошки компании, исто како што Google сега се соочува со обвинувања за фрлање милијарди долари секоја година за да го го добие доминантоното место како прелистувач односно место за наоѓање информации на интернет на паметни телефони и веб-прелистувачи.

До моментот кога Мајкрософт ја започна својата борба да развие сопствен пребарувач, Google веќе стана синоним за пребарување на информации на Интернет.

Надела, која работеше во Мајкрософт за време на антимонополската акција со Министерството за правда кон крајот на 1990-тите, го наследи Балмер како извршен директор во 2014 година.

Не успеа да направи значителен пробив во потрагата против „Гугл“, а „Бинг“ се уште е втор на пазарот.

И Мајкрософт беше под слични обвинувања

Во 1990-тите, Мајкрософт се соочи со обвинувања дека го поставил својот софтвер Виндоус за да ги блокира апликациите направени од други технолошки компании, исто како што Google сега се соочува со обвинувања дека троши милијарди долари секоја година за да го заклучи својот прелистувач како место за наоѓање информации на интернет.

Мајкрософт инвестираше милијарди долари обидувајќи се да му постави сериозен предизвик на Google со пребарувачот Bing и во еден момент дури се обиде да го купи Yahoo! за повеќе од 40 милијарди долари во понуда која беше одбиена.

Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

КОЈ ЌЕ СЕ ИЗРАДУВА СО 17 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПОСРЕДНО ПРЕД НОВА ГОДИНА - Мермерен комбинат Прилеп ќе дели дивиденда од акумулирани добивки

КОЈ ЌЕ СЕ ИЗРАДУВА СО 17 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПОСРЕДНО ПРЕД НОВА ГОДИНА - Мермерен комбинат Прилеп ќе дели дивиденда од акумулирани добивки

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

НАД 300 НОВИ СТАНОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО СКОПЈЕ: Намален вкупниот број на издадени одобренија за градба, еве ги деталите

НАД 300 НОВИ СТАНОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО СКОПЈЕ: Намален вкупниот број на издадени одобренија за градба, еве ги деталите

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

ОЧЕКУВА НОРМАЛНИ СТАПКИ НА ИНФАЛЦИЈА: Еве што вели вицепремиерот за цените за следната година

ОЧЕКУВА НОРМАЛНИ СТАПКИ НА ИНФАЛЦИЈА: Еве што вели вицепремиерот за цените за следната година

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови потпретседатели и три нови члена

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови потпретседатели и три нови члена