22 Септември, 2018
0.3037
    ALK 8001    -0.04%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 820    0%     KMB 5174.73    0.16%     MPOL 314    0%     MPT 47013    -1.53%     OHB 6600    0.79%     OKTA 4296.07    0.92%     RZTK 526    0%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     STBP 1158    0.73%     TNB 14007.94    0.06%     TTK 1135    -0.03%     UNI 2307.38    -0.99%

Директорски влог во Комерцијална банка - Хари Костов си купи 500 акции

Објавено во: Финансии 13 Март, 2018

Главниот директор на Комерцијална банка АД Скопје Хари Костов, преку личен пример, се обидува да покаже дека акциите на оваа банка се вредни и треба да бидат на радарот на инвеститорите со цел се зголеми тргувањето и самата вредност. Директорот Хари Костов откупи поголема количина на обични акции со право на глас, по што на самата берза видливо е и мало раздвижување со хартиите од вредност на Комерцијална банка кои се во оптег.

„Комерцијална банка АД Скопје известува дека г-н Хари Костов, Главен извршен директор и Претседател на Управниот одбор, се стекна со 500 обични акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје“ соопштија од банката преку Македонска берза.

На последниот ден на тргување, вложените триесетина илјади евра на Хари Костов во преземањето на петтстоте акции на Комерцијална банка дадоа и одреден резултат.

Вчера, акцијата на комерцијална банка АД Скопје достигна вредност од 3.818 денари, а беше истргувана вкупна количина од 3.265 акции. Вкупниот промет на Македонска берза. понеделнички со акциите на Комерцијална банка АД Скопје изнесува 12,4 милиони денари или нешто над 200 илјади евра. 

Со тоа Комерцијална банка го достигна речиси нивото на највисоко поставена цена во последната година од 3.928 денари и направи скок на мининалната цена од 3.799 денари со која го започна вчерашниот ден.

Х.С.


Можеби ќе ве интересира

Зошто просечната плата во Македонија се намалува во летните месеци?

Зошто просечната плата во Македонија се намалува во летните месеци?

Поголеми плати на сметка од 1 октомври во училиштата, градинките и болниците

Поголеми плати на сметка од 1 октомври во училиштата, градинките и болниците

Немаат работа, ама за 30.000 не стануваат од кревет

Немаат работа, ама за 30.000 не стануваат од кревет

НЕМА КОЈ ДА ГРАДИ И ПОПРАВА: Кризата за работници ќе им ги уништи фирмите

НЕМА КОЈ ДА ГРАДИ И ПОПРАВА: Кризата за работници ќе им ги уништи фирмите

Роден е во сиромаштија а денес е најдобар во бизнисот: Советува како да заработите повеќе пари

Роден е во сиромаштија а денес е најдобар во бизнисот: Советува како да заработите повеќе пари

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа