27 Мај, 2022
0.0270

ДО МАЈ СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛНИОТ ЖИВОТ, ЌЕ НЕМА ПОТРЕБА НИТУ ОД ВАКЦИНИ: Имунологот Попадиќ објасни зошто

Објавено во: Балкан 26 Јануари, 2022

Корона вирусот ќе премине од пандемски во ендемски, поради што ќе можеме да се вратиме во нормален живот, а дополнителна вакцинација против Ковид нема да биде потребна, смета имунологот Душан Попадиќ.

Проф. Д-р Душан Попадиќ, специјалист имунолог, член на националното тело за имунизација и продекан на Медицинскиот факултет во Белград, рече дека е можно наскоро да нема потреба од дополнителни вакцини против корона вирусот, па дури и „сезонски“ како што предвидуваат некои експерти. Во интервју за „Курир“ вели дека најверојатно ќе се вратиме во нормалниот живот пред почетокот на мај.

„Убеден сум дека од средината на февруари ќе имаме драматично помали бројки и дека ќе се вратиме во нормален живот на пролет, веројатно пред мај. Појавата на омикрон може да биде почеток на крајот на пандемијата, што значи дека нема да има потреба од дополнителни вакцини „дури и сезонски, бидејќи Ковид 19 го немаше сезонскиот карактер на, како што е тоа случај со, вирусот на грип, изјави познатиот српски имунолог.

„Верувам дека ризикот од инфекција со текот на времето ќе биде неспоредливо помал од сега и се надевам дека ќе го достигнеме ендемскиот статус на короната. Омикрон кај голем број заразени не дава клиничка слика иако во опкружувањето има премногу вирусни честички кои го заобиколуваат имунитетот дури и по прележана болест. Придобивките од вакцината се јасни и вирусот претрпе критична количина на мутации кои ја намалија неговата вирулентност, односно способноста да му наштети на телото. Технички е можно да се направи супер вакцина, поливалентна како што постои против други инфекции. Апсолутно е возможно да се направи таква поливалентна вакцина против ковид која би ги опфатила постоечките варијанти. И не би морала да биде сезонска, бидејќи ковидот не е сезонско заболување. Но сметам дека ниту сезонски нема да треба да се дава вакцина, зошто се надевам дека нема да бидеме повеќе во пандемија, а кога немаме пандемија, можноста за ширење на вирусот се многу мали, вели имунологот Попадиќ.

ФОТО: Printscreen Youtube/B92

Можеби ќе ве интересира

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор