23 Септември, 2020
0.0178

Докторка од Кина ќе докажува дека коронавирусот го создал човек

Објавено во: Свет, Корона Вирус 15 Септември, 2020

Докторка од Кина тврди дека коронавирусот го создал човек и ќе настојува тоа да го докаже. 

Taa e убедена дека Ковид-19 е создаден во лабораторија во градот Вухан. 

Кинески виролог, кој тврди дека Ковид-19 е создаден од човечка рака во лабораторија во Кина, во понеделникот објави извештај за кој вели дека го поддржува нејзиното експлозивно тврдење, објави „Њујорк пост“.

Д-р Ли-Менг Јан, поранешен истражувач на Факултетот за јавно здравје во Хонг Конг, објави труд на веб-страницата „Зеноте“, за кој тврди дека покажува како САРС-Ков-2 може да биде креиран во лабораториски услови за шест месеци.

Трудот, коавторско дело создадено заедно со двајца други истражувачи, е насловен како „Невообичаени карактеристики на геномот САРС-Ков-2 што сугерираат софистицирана лабораториска модификација наместо природна еволуција и обележување на неговиот веројатно синтетички пат“.

Јан, која тврди дека го направиле едно од првите истражување за Ковид-19 минатата година, претходно го обвини Пекинг дека лажел кога дознал за вирусот убиец и се обидел да ја прикрие нејзината работа. 

Таа вели дека нејзините поранешни супервизори на Факултетот за јавно здравје во Хонг Конг, референтна лабораторија за СЗО, ја замолчиле кога таа во декември лани алармирала за пренесување на вирусот од човек на човек.

Јан тврди дека пред да избега од Кина, нејзините податоци биле избришани од владините бази на податоци. 

Лабораторијата негираше дека Јан некогаш направила какво било истражување за пренесување на вирусот од човек на човек и дека нејзините тврдења немаат научна основа.

Во април, Јан избегала од Хонг Конг во Америка за да ја подигне свеста за пандемијата. Таа се криела од страв за својата безбедност.Јуан Жиминг, директор на Институтот за вирологија во Вухан, претходно ги негираше тврдењата дека вирусот случајно се раширил од неговиот објект.

Во светот сега има 29.4 милиони заразени, и над 933.000 починати. 

Во Македонија денес меѓу починатите има луѓе на 23 и 29 години. 

Вирусот принуди многу земји да бидат во карантин, да се ограничат патувањата, но и да се затворат многу фирми. 

Само во Италија има 90.000 трајно затворени фирми поради пандемијата. 

Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза