29 Мај, 2024
0.0270

Долниот дом на американскиот Конгрес изгласа забрана за ТикТок: „Се гаси слободата на говорот“

Објавено во: Свет 21 Април, 2024

Добивај вести на Viber

ТИКТОК изрази загриженост за слободата на говорот откако Претставничкиот дом на САД го усвои нацрт-законот со кој би се забранила популарната социјална мрежа во САД доколку кинескиот сопственик ByteDance не го продаде својот удел во рок од една година.

Претставничкиот дом го усвои законот со 360 гласа за и 58 гласа против. Законот сега оди во Сенатот, каде што ќе се гласа во наредните денови. Претседателот Џо Бајден претходно рече дека ќе го потпише законот.

Потегот за вклучување на TikTok во поширок пакет странска помош би можел да го забрза процесот на потенцијална забрана откако претходниот посебен закон заглави во Сенатот.

„Несоодветно е Претставничкиот дом уште еднаш да ја користи корицата на важна странска и хуманитарна помош за уште еднаш да го протурка законот за забрана што ќе ги погази правата на слободата на говорот на 170 милиони Американци“, соопштија од ТикТок.

„Пропагандна алатка на Комунистичката партија“

Многу американски пратеници од Републиканската и Демократската партија, како и од администрацијата на Бајден, тврдат дека TikTok претставува национален ризик бидејќи Кина може да ја принуди компанијата да ги сподели податоците на своите 170 милиони корисници во САД. TikTok инсистира дека никогаш не споделил податоци од САД и никогаш нема да ги сподели.

Демократскиот сенатор Марк Ворнер, претседател на Комитетот за разузнавање на Сенатот, рече дека кинеската влада би можела да го користи TikTok како пропагандна алатка.

„Многу млади луѓе ги добиваат своите вести на TikTok, мислата дека ќе и дадеме на Комунистичката партија пропагандна алатка како оваа и можноста да се земат личните информации на 170 милиони Американци, е ризик за националната безбедност“, рече тој за CBS News.

Загриженост за слободата на говорот

Некои прогресивни демократи, исто така, изразија загриженост за слободата на говорот доколку се забрани TikTok и наместо тоа повикаа на построги регулативи за приватност на податоците.

Демократскиот пратеник Ро Кана рече дека верува оти забраната на TikTok нема да го преживее правниот предизвик пред судовите, наведувајќи ја уставната заштита на слободата на говорот.

„Мислам дека не може да го помине првиот амандман“, рече тој во интервју за ABC News. Претставничкиот дом на 13 март гласаше да му даде на ByteDance шест месеци да го продаде својот удел во САД или ќе се соочи со забрана. Законот усвоен во саботата предвидува рок од девет месеци кој може да се продолжи за дополнителни три месеци доколку претседателот на мрежата одлучи да го продаде.

ТикТок исто така беше тема на разговор меѓу Бајден и кинескиот претседател Си Џинпинг претходно овој месец. Белата куќа соопшти дека Бајден изразил загриженост на САД за сопственоста на апликацијата.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?