29 Март, 2020
0.0279

Другото сценарио контра коронавирусот: Сите во изолација, Шведска – во "руски рулет"

Објавено во: Свет, Корона Вирус 25 Март, 2020

Шведска избра поинаков пристап во справувањето со коронавирусот – отворени се училиштата, рестораните и баровите. Овој контраст на практиката применета во другите европски земји, кој многумина го нарекоа „руски рулет со шведскиот народ“ – предизвикува многу дилеми.

-Не смее да се дозволи во Шведска да се повтори страдањето на луѓето од Вухан и Бергамо. Тоа е ризик, кој крши еден од главните принципи на општеството – дека секој поединец е драгоцен сам по себе – пишува уредникот на главниот дневен весник „Dagens Nyheter“, повикувајки на поригорозни мерки.

Целиот текст на Женски магазин, овде

Можеби ќе ве интересира

Еден од главните слуги на кралицата Елизабета позитивен на корона-тестирањето

Еден од главните слуги на кралицата Елизабета позитивен на корона-тестирањето

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно