23 Јуни, 2024
0.0264

ДСЗИ: Спорните вработувања на Токсикологија биле само со потпис на директорката Бесија Иљази

Објавено во: Македонија 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Спорните вработувања на Токсикологија биле само со потпис на директорката Бесија Иљази.

Склучените договори за работа на неколку здравствени работници и соработници во Универзитетската клиника за Токсикологија се спротивни на Законот за здравствена заштита и се само со потпис на економската директорка, но без потпис и од медицински директор. Ова го утврди Државниот здравствен инспекторат по третата извршена контрола.

„Што се однесува до потпишување на акти на самата клиника од организацискиот и медицинскиот директор кои имаат заедничка надлежност, во Законот за здравствена заштита децидно стои дека договори за вработување треба да бидат потпишани од двајцата директори, како и за отказни решенија, јавни набавки. Во овој случај станува збор за договори за вработување кои се потпишани само од орагнизацискиот директор“, вели Рената Младеновска, директорката на ДЗСИ.

Но, инспекторат нема надлежности за да постапува и да казнува во овој случај, па договорите ќе ги испрати до правниот сектор на Министерството за здравство, кој понатаму ќе треба да утврдува како се направени овие вработувања.

Организациската директорка на Клиниката за токсикологија, Бесија Иљази во изјава за албански медиуми тврди дека клиниката има потреба од 18-те вработувања што предизвикаа превривања во јавноста.

Можеби ќе ве интересира

Вереникот Ристе потресен од смртта на младата Мартина: Грчки душман и го одзеде животот!

Вереникот Ристе потресен од смртта на младата Мартина: Грчки душман и го одзеде животот!

Бизнисменот Јахоски се придружува на коалицијата на Мицкоски?

Бизнисменот Јахоски се придружува на коалицијата на Мицкоски?

„Парада на гордоста“ се одржа без инциденти

„Парада на гордоста“ се одржа без инциденти

САД: Изјавата на Мицкоски е во склад со Договорото од Преспа

САД: Изјавата на Мицкоски е во склад со Договорото од Преспа

Меџити: Прв вицепремиер не постои како функција во Законот, но ја има во владината регулатива

Меџити: Прв вицепремиер не постои како функција во Законот, но ја има во владината регулатива

На млад скопјанец му се слошило и починал пред домашните

На млад скопјанец му се слошило и починал пред домашните

„Сириза“ го повика Мицотакис да преземе мерки против Мицкоски: Побарајте санкции од САД!

„Сириза“ го повика Мицотакис да преземе мерки против Мицкоски: Побарајте санкции од САД!

Општина Сарај доби в.д. градоначалник

Општина Сарај доби в.д. градоначалник

Адвокатот на кратовчанката која ги уби сопругот и свекорот: Класичен пример на жртва на повеќегодишно насилство

Адвокатот на кратовчанката која ги уби сопругот и свекорот: Класичен пример на жртва на повеќегодишно насилство