27 Мај, 2024
0.0284

Дуда: Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

Објавено во: Свет 22 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда изјави дека земјата е подготвена да распореди нуклеарно оружје на сојузниците на НАТО на своја територија доколку тие тоа го сакаат.

„Русија се повеќе го милитаризира округот Кенигсберг (Калининград). Подготвени сме за тоа“, изјави Дуда.

Тој истакна дека Полска на тој начин ќе ја спроведе заедничката политика на алијансата чиј член е, пренесува полската агенција ПАП.


Зборувајќи за неодамнешната средба со поранешниот американски претседател и републикански кандидат за американски претседател Доналд Трамп, Дуда истакна дека тоа е „првенствено приватна средба“ и дека има „многу спомени, но и достигнувања“ од соработката со Трамп. 

„Навистина ми се допаѓа да разговарам со него бидејќи тој е исклучително интересна личност и има големо искуство, политичко и деловно“, додаде Дуда.

Запрашан за можното повлекување на САД од НАТО во случај Трамп повторно да стане претседател, Дуда рече дека тоа нема да се случи.

„Не, го познавам претседателот Трамп. Убеден сум дека интересите на САД ќе бидат спроведени кога претседателот Трамп повторно ќе ги води“, рече Дуда.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби