23 Април, 2024
0.0273

ДУРАКУ ТВРДИ ДЕКА ВО 2001 ГОДИНА ИМАЛЕ EДЕН ВОД СОСТАВЕН ОД РОМИ: Вели дека е невозможно да постои државата ако нема уставни измени

Објавено во: Македонија 02 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Носителот на листа во Изборната единица 2 од  Европскиот фронт – Садула Дураку вели дека невозможно е да постои државата доколку не се спроведат уставните измени

Членот на ДУИ на ТВ21 рече дека ваквото одолговлекување од ВМРО-ДПМНЕ се прави само за политички интереси пред изборите, но, според него, откако ќе завршат изборите и ВМРО-ДПМНЕ ќе ги прифати уставните измени.

„ВМРО доколку се вистински државници, дека ја сакаат земјата, ќе ги спроведат уставните измени. А тие кои сакаат да добијат поени за еден ден или два за дневна политика, тие не ги спроведуваат уставните измени. Затоа ние го создадовме фронтот. Затоа сега имаме мисија која треба да ја завршиме. Не може оваа држава една ВМРО или СДСМ да ја водат кај сакаат“, вели Дураку.

Рече дека оваа држава не е само нивна, е и на Албанците, и на Ромите. 

„Тие изигруваат господари на оваа држава како да е само нивна. Тоа е погрешно, голема грешка. Треба да го сменат пристапот, иако веќе го смениле“, вели Дураку. 

Носителот на листата на „Европскиот Фронт“ во изборната единица 2, Садула Дураку вчера во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 истакна дека во 2001 година имале еден вод составен од Роми.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Од полноќ почнува изборниот молк

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Од полноќ почнува изборниот молк

ДАЛИ Е МОЖЕН БОЈКОТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Силјановска Давкова даде одговор

ДАЛИ Е МОЖЕН БОЈКОТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Силјановска Давкова даде одговор

ИНЦИДЕНТ ВО СКОПЈЕ: Ученик претепал наставничка и нападнал соученици

ИНЦИДЕНТ ВО СКОПЈЕ: Ученик претепал наставничка и нападнал соученици

СОФИЈА НЕ САКА ДА ГО РЕГИСТРИРА КЛУБОТ: Maкедонците бараат Судот на правдата да ѝ ги прекине на Бугарија сите исплати на финансии

СОФИЈА НЕ САКА ДА ГО РЕГИСТРИРА КЛУБОТ: Maкедонците бараат Судот на правдата да ѝ ги прекине на Бугарија сите исплати на финансии

ВАЖНО ЗА ГРАЃАНИТЕ: Ќе можат да подигнат документи и на денот на гласањето

ВАЖНО ЗА ГРАЃАНИТЕ: Ќе можат да подигнат документи и на денот на гласањето

ТОКСИКОЛОГИЈА: Вработен вршел притисок урина со наркотици да се замени со чиста урина и уште оди на работа

ТОКСИКОЛОГИЈА: Вработен вршел притисок урина со наркотици да се замени со чиста урина и уште оди на работа

ДЕМИРИ ЗА ЛЕКУВАЊЕТО НА ЛЕОНИД ИНДОВ: Ќе се распрашам и ќе видам дали е финализирано плаќањето

ДЕМИРИ ЗА ЛЕКУВАЊЕТО НА ЛЕОНИД ИНДОВ: Ќе се распрашам и ќе видам дали е финализирано плаќањето

БОЈМАЦАЛИЕВ: Најден е сторителот за разбиената пратеничка канцеларија на Миле Лефков

БОЈМАЦАЛИЕВ: Најден е сторителот за разбиената пратеничка канцеларија на Миле Лефков

Нико Беќаровски: Економската директорка на Токсикологија вработува лица на кои не им е местото тука

Нико Беќаровски: Економската директорка на Токсикологија вработува лица на кои не им е местото тука