09 Декември, 2023
0.0248

ДВАЈЦА ПАКИСТАНЦИ ГИ УБИЈА СВОИТЕ ЌЕРКИ: Едната се омажила по своја волја, а другата танцувала

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Двајца мажи од Пакистан ги убиле своите ќерки поради банални причини. 

Полицијата во северозападниот регион на државата денеска уапси татко кој ја убил својата 18-годишна ќерка откако видел видео на кое таа танцува. Видеото се појавило на социјалните мрежи иако девојчето не дало согласност за објавување. 

Имало и второ убиство истиот ден. Неколку часа подоцна, таткото ја убил својата 19-годишна ќерка пред судот во градот Карачи, затоа што се омажила за маж по нејзин избор.

Комисијата за човекови права на Пакистан објави дека секоја година околу 1.000 луѓе во земјата ги убиваат своите блиски роднини под изговор дека ја штитат честа на своето семејство. Најчесто убиецот се извлекува неказнето поради исламската клаузула во пакистанскиот закон која им дозволува на роднините на жртвата да го помилуваат сторителот.

Комисијата за човекови права на Пакистан објаснува дека во 2016 година во земјата е донесен закон со кој делумно ја отстранил контроверзната клаузула. Сепак, ваквите злосторства не запираат. 

Во Иран лани полицијата за морал уби девојка затоа што наводно хиџабот не го носела правилно, по што имаше насилни протести.

Хиџабот стана задолжителен за сите жени во Иран во април 1983 година, четири години по Исламската револуција.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ПОРАНЕШЕН БЕЛИСКИ ГЕНЕРАЛ: Ако избие војна овде, ќе мораме да фрламе камења по само неколку часа

ПОРАНЕШЕН БЕЛИСКИ ГЕНЕРАЛ: Ако избие војна овде, ќе мораме да фрламе камења по само неколку часа