20 Јуни, 2024
0.0293

ДВАЈЦА ПАКИСТАНЦИ ГИ УБИЈА СВОИТЕ ЌЕРКИ: Едната се омажила по своја волја, а другата танцувала

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Двајца мажи од Пакистан ги убиле своите ќерки поради банални причини. 

Полицијата во северозападниот регион на државата денеска уапси татко кој ја убил својата 18-годишна ќерка откако видел видео на кое таа танцува. Видеото се појавило на социјалните мрежи иако девојчето не дало согласност за објавување. 

Имало и второ убиство истиот ден. Неколку часа подоцна, таткото ја убил својата 19-годишна ќерка пред судот во градот Карачи, затоа што се омажила за маж по нејзин избор.

Комисијата за човекови права на Пакистан објави дека секоја година околу 1.000 луѓе во земјата ги убиваат своите блиски роднини под изговор дека ја штитат честа на своето семејство. Најчесто убиецот се извлекува неказнето поради исламската клаузула во пакистанскиот закон која им дозволува на роднините на жртвата да го помилуваат сторителот.

Комисијата за човекови права на Пакистан објаснува дека во 2016 година во земјата е донесен закон со кој делумно ја отстранил контроверзната клаузула. Сепак, ваквите злосторства не запираат. 

Во Иран лани полицијата за морал уби девојка затоа што наводно хиџабот не го носела правилно, по што имаше насилни протести.

Хиџабот стана задолжителен за сите жени во Иран во април 1983 година, четири години по Исламската револуција.

Можеби ќе ве интересира

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

БРИКС СЕ ШИРИ: Уште една земја се спрема да се приклучи

БРИКС СЕ ШИРИ: Уште една земја се спрема да се приклучи

ТРАГЕДИЈА ВО ЕКВАДОР: седум лица загинаа при лизгање на земјиште по обилните дождови

ТРАГЕДИЈА ВО ЕКВАДОР: седум лица загинаа при лизгање на земјиште по обилните дождови

Зошто европските лидери го одложија договорот за највисоките позиции во ЕУ

Зошто европските лидери го одложија договорот за највисоките позиции во ЕУ

ПОЗНАТИОТ ГИГАНТ ЗА БЕБЕШКА КОЗМЕТИКА ПРИЗНА: Производот предизвикува сериозни болести

ПОЗНАТИОТ ГИГАНТ ЗА БЕБЕШКА КОЗМЕТИКА ПРИЗНА: Производот предизвикува сериозни болести