21 Септември, 2018
0.3137
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Двајца сомборци развиле бизнис со шери домати, еве што прават

Објавено во: Агробизнис 31 Август, 2018

Игор Олујиќ и Давор Демоња од српскиот град Сомбор 15 години се занимавале со производство на расад, а потоа решиле да прават сушен шери домат во масло, пишува српски Блиц

Овие млади луѓе велат дека минатата година била експериментална за барање на најдобар рецепт и истражување на пазарот. 

За овој домат се одлучиле затоа што е квалитетен, сладок и има добар однос на материи во однос на друг вид зеленчук. 

„Го работиме целиот процес, од производство на расад, садење, сушење, полнење тегли. Минатата сезона беше пробна затоа што од пријатели и луѓе во ресторани баравме да дадат свое мислење за производите, и тие ги пофалија. Оваа сезона треба да биде прв тест за производството“ - вели Демоња. 

Сушените дмати ги ставаат во мешавина од сончогледово и маслиново масло. Имаат три вида на производи до зачин, луто и со парче сирење. Во секоја тегла имаат и по една тајна состојка, а велат се почнало од еден пластеник. 

Тие се поврзале со продавници за здрава храна во Србија, Словенија, Шведска. Во наредниот период планираат нови вложувања. 

Можеби ќе ве интересира

Николовски во Битола: Исплатени 150 милиони денари за субвенции за трета фаза за предадено млеко

Николовски во Битола: Исплатени 150 милиони денари за субвенции за трета фаза за предадено млеко

Николовски: И оваа година се фокусираме на младите земјоделци, од денеска ќе можат да конкурираат за финансиска поддршка од неповратни 10.000 евра

Николовски: И оваа година се фокусираме на младите земјоделци, од денеска ќе можат да конкурираат за финансиска поддршка од неповратни 10.000 евра

Лабораторија од Германија ја демантираше претпоставката за ГМО во кочански ориз

Лабораторија од Германија ја демантираше претпоставката за ГМО во кочански ориз

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

Потег на Владата ја заживеа сувомесната индустрија

Потег на Владата ја заживеа сувомесната индустрија