22 Мај, 2018
0.3861
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

Црно на бело - Што ДИК се сложи да си подели од пари и кога?

Објавено во: Анализа 06 Декември, 2017

По жестоките критики на јавноста Државната изборна комисија конечно на својата веб страна ја објави Одлуката за исплата на надоместоците за спроведувањето на последните локални избори за кои според амбасадорот Џес Бејли на тајна седница си изгласале бонуси со плати за 4 дополнителни месеци кои иако им следуваат според законските прописи ги одлучиле зад затворени врати.

Според објавената одлука претседателот на ДИК Александар Чичаковски, заменик претседателот Реџеп Прекопуца, како и членовите на комисијата Атана Урумов, Виолета Дума, Игор Милев, Сабхи Јакупи, Сашо Срцев и Силвана Бонева им се утврдил надомест во висина од 4 нето исплатени плати во последниот месец. За членовите Бедредин Ибраими и Асани Салија се утврдени надоместоци во висина од 2 нето исплатени плати во последниот месец.

ДИК конечно го објави и Правилникот за определување на надоместоци кој претходно недостасуваше од главниот Правилник на нивната веб страна и како документ практично беше „мистерија“. Сега се открива дека на претседателот, заменикот и членовите на ДИК им следуваат по 5 нето плати исплатени во претходниот месец, на генералниот секретар по 3 нето плати по истиот принцип, а истото им следува и на државниот советник, раководителите на стручната служба и административните службеници. На останатите ангажирани лица по различни советодавни основи им следува по 1 нето плата. На лицата кои се времено ангажирани им се пресметува саатница од 170 денари. 

Лицата кои се ангажирани во општинските изборни комисии со над 130 општински избирачки одбори земаат и највисоки плати, па така претседателот на општинската изборна комисија добива 60.000 денари, неговиот заменик 55.000 денари, а секретарот добива 50.000 денари. Како што се намалува бројот на избирачки одбори така и се намалува надоместокот на членовите на општинските изборни комисии. Во ДИК се ангажирани и надворешни советници, лица ангажирани во помошни тела, лица за внес на податоци од гласањето и така натаму. Од овој линк може да го видите платниот список на сите лица со износот на определената сума за секое лице. 

Правилникот за определување на надоместок за 2017 е донесен на 14 ноември оваа година. Одлуката за исплата на надоместок за 2017 е донесена и потпишана на 16 ноември годинава. И двата документа дури доцна вчера беа објавени на веб страната на ДИК иако според законските прописи за тоа се должни веднаш да го сторат по донесувањето на одлуките. Исто така членовите на ДИК се обврзани да одлучуваат јавно и транспарентно, како и да работат ефикасно и да ги намалат трошоците од работењето.

Откако изби скандалот членовите на ДИК тврдеа дека не направиле ништо незаконско и дека парите кои ги заслужиле со тешката и стресна работа ги заслужиле, но сега ќе ги вратат во буџетот или ќе ги донираат.

Автор: Христијан Станоевиќ