11 Декември, 2023
0.1298

ЕДЕН ОД НАЈБОГАТИТЕ АРАПИ ГО КУПИ „СОНЧЕВ ХВАР“: Градителот на Бурџ Калифа во Дубаи е заинтересиран е и за „Загребски Менхетн“

Објавено во: Економија 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

„Сончев Хвар“ е продаден на компанијата Игл Хилс од Обединетите Арапски Емирати, која стои зад Мухамед Алабар, објави jutarnji.hr. Добро упатени извори од финансиските кругови тврдат дека Радован Витек, сопственикот на CPI Property Group, го избрал Мухамед Алабар за купувач, иако за преземањето, сериозен интерес покажа и моќниот американски фонд Блекстоун, кој дејствуваше како сериозен и одговорен купувач.

Цената што е постигната засега не е позната, но очигледно е повисока од онаа што ја нуди Blackstone. Всушност се чека оглас на Франкфуртската берза каде што котира CPI Property Group. Во основа, ако се се реализира, тогаш во централна Далмација ќе се создаде многу сериозна и моќна туристичка компанија.

Имено, Алабар е познат и како инвеститор во „Белград на вода“, а во Загреб изразил интерес за развој на проектот Загреб Менхетен. Меѓу зградите што ги изградил е и познатата кула Бурџ Калифа во Дубаи. Ова е втора инвестиција во хрватскиот туризам откако тие го презедоа Jake Andabak Bluesun Hotels&Resorts.

Eagle Hills Real Estate се занимава со инвестиции во недвижен имот и развој на недвижен имот со фокус на пазарите во Европа, Блискиот Исток и Африка, а е предводен од Мохамед Али Рашед Алабар, кој моментално управува со развојот на згради во ОАЕ , Египет, Србија и други дестинации вредна 50 милијарди евра. Компанијата имаше намера да го изгради загрепскиот Менхетен, а позната е и како компанија која го разви проектот Белград на вода.

„Сончев Хвар“ водечка хотелска компанија во Сплитско-Далматинската жупанија со долгогодишна деловна традиција. Портфолиото на компанијата вклучува широк спектар на понуди, хотели од 3 до 5 ѕвезди, кампови и клубови на плажа. Вкупно, сместувачките капацитети можат да примат повеќе од 2.000 гости дневно.

Оваа компанија е и најголемиот работодавач на островот Хвар, кој вработува над 700 постојани и сезонски работници во текот на сезоната. 


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

КОЈ ЌЕ СЕ ИЗРАДУВА СО 17 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПОСРЕДНО ПРЕД НОВА ГОДИНА - Мермерен комбинат Прилеп ќе дели дивиденда од акумулирани добивки

КОЈ ЌЕ СЕ ИЗРАДУВА СО 17 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПОСРЕДНО ПРЕД НОВА ГОДИНА - Мермерен комбинат Прилеп ќе дели дивиденда од акумулирани добивки

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

НАД 300 НОВИ СТАНОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО СКОПЈЕ: Намален вкупниот број на издадени одобренија за градба, еве ги деталите

НАД 300 НОВИ СТАНОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО СКОПЈЕ: Намален вкупниот број на издадени одобренија за градба, еве ги деталите

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

ОЧЕКУВА НОРМАЛНИ СТАПКИ НА ИНФАЛЦИЈА: Еве што вели вицепремиерот за цените за следната година

ОЧЕКУВА НОРМАЛНИ СТАПКИ НА ИНФАЛЦИЈА: Еве што вели вицепремиерот за цените за следната година

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови потпретседатели и три нови члена

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови потпретседатели и три нови члена