13 Април, 2024
0.0266

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

Објавено во: Балкан 28 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Албанија останува на патот кон Европската Унија(ЕУ). 

На заедничката прес-конференција во Тирана со украинскиот претседател Володимир Зеленски, албанскиот премиер Еди Рама уште еднаш повтори дека Албанија има аспирации за влез во ЕУ.

„Ние сакаме да влеземе во ЕУ, за Западен Балкан е единствената реалност. Ние сме внатре во ЕУ физички, но надвор сме политички, и затоа мораме целосно да се интегрираме, не сакаме да го видиме овој организам како експлодира, бидејќи ако тоа се случи- ќе останеме без иднина. ЕУ не е рај, но е среќен пекол. Ова е најважното нешто што треба да го разбереме. Да застанеме покрај Украина без да размислуваме што ќе добиеме, туку што можеме да дадеме“, рече Рама.

Украина е заинтересирана за заедничко производство на муниција со земјите од Југоисточна Европа. 

Можеби ќе ве интересира

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

Повикана итна помош, Дино Мерлин не се чувствувал добро

Повикана итна помош, Дино Мерлин не се чувствувал добро

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО НОВИ САД: Целосно изгореа повеќе од десет домаќинства (ВИДЕО)

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО НОВИ САД: Целосно изгореа повеќе од десет домаќинства (ВИДЕО)