22 Февруари, 2024
0.0277

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

Објавено во: Свет 07 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Загина синот на израелскиот министер без ресор и поранешен началник на армијата Гади Ајзенкот во експлозија на бомба во тунел во Газа.

Претседателот на Партијата за национално единство, Бени Ганц денеска ја потврди информацијата.  Израелската армија не соопшти конкретни детали за смртта на Гал Ајзенкот (25), освен дека тој е убиен во борби во северниот дел на Појасот Газа, објави Ројтерс.

„Заедно со цел Израел ја испраќам мојата поддршка до Гади и целото негово семејство. Сите ние сме посветени да продолжиме да се бориме за светата кауза за која загина Гал“, рече Ганц.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху испрати телеграма со сочувство на Гади Ајзенкот.

ИДФ објави дека двајца резервисти се убиени за време на борбите во Појасот Газа, со што бројот на загинати војници во копнената офанзива се искачи на 89.

Функционерот на милитантното движење Хамас, Исмаил Ханије, тврди дека населението во Појасот Газа е жртва на „неохолокауст“.

Портпаролот на Министерството за здравство на Газа, Ашраф Ал Кудра, денеска на прес-конференција изјави дека во болниците во Газа во изминатите 24 часа пристигнале 350 мртви и 900 повредени.

Можеби ќе ве интересира

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа