05 Јули, 2020
0.0237

Ерјавец: Можен е компромис по прашањето за „Љубљанска банка“

Објавено во: Балкан 28 Јануари, 2013

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец потврди дека ќе се сретне во Брисел со шефот на хрватската дипломатија Весна Пусиќ за да разговара за изнаоѓање компромисно решение во врска со „Љубљанска банка“.

- Можно е да се најде решение и словенечкиот Парламент да го ратификува договорот за членство на Хрватска во ЕУ, истакна Ерјавец.

Тој повтори дека Словенија не може да го ратификува договорот за Хрватска доколку процесите покренати пред хрватските судови против затворената словенечка банка не бидат прекинати. Во спротивно финансиските последици можат да бидат тешки за Словенија, бидејќи таа ќе треба да плати обештетувања за девизните заштеди меѓу 800 милиони и три милијарди евра, зависно од каматите.

Ерјавец нагласи дека прашањето за девизните заштеди е прашање поврзано со наследството на поранешна Југославија, додавајќи дека е можен компромис со Хрватска.

При распадот на поранешна Југославија околу 430.000 Хрвати имале депозити во словенечката „Љубљанска банка“, која банкротира во 90-тите години. Веднаш потоа Хрватска обештети две третини од штедачите во вредност од околу 270 милиони евра, па сега бара Словенија да и ја врати оваа сума.

Можеби ќе ве интересира

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Чедомир Јовановиќ ставен на кислородна поддршка

Чедомир Јовановиќ ставен на кислородна поддршка

Прогласена вонредна состојба во Белград

Прогласена вонредна состојба во Белград

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат