31 Мај, 2024
0.0469

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

Објавено во: Свет 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Уште 800 домови и 1.800 парцели се потопени во последните 24 часа во градот Оренбург, центарот на руската област Оренбург, кој беше погоден од огромни поплави поради топењето на мразот и излевањето на реките.

Вкупно во градот досега се поплавени дури 3.000 куќи и 8.000 парцели.

Медиумите јавуваат дека евакуацијата продолжува.

Да потсетиме дека нивото на водата во реката Урал кај Оренбург достигна рекордно високо ниво - повеќе од два метри. Поради тоа, вчера почна масовна евакуација на граѓаните. Градоначалникот на градот оцени дека ситуацијата во Оренбург е критична.

Според последните податоци, од областа Оренбург досега се евакуирани 13.000 луѓе.

Шефот на општинскиот диспечерски центар Александар Сиса изјави дека нивото на водата во реката Урал во Оренбург во текот на 24 часа пораснало за импресивни 42 сантиметри, достигнувајќи височина од 1.171 сантиметар. Но, во последните четири часа нивото на реката стагнира, што носи одредено олеснување.

Оренбург во текот на ноќта бил поплавен, а водата стигнала и до станбените згради. Во евакуацијата на жителите беа ангажирани екипи на сообраќајната полиција и итната помош. Ситуацијата била сериозна, а неопходна била евакуација за да се заштитат животите и имотот на граѓаните, јавува Танјуг.

Гувернерот на областа Оренбург, Денис Паслер, изрази надеж дека максимумот на нивото на водата во реката е достигнат и ќе престане да расте.

Во градот Орск нивото на реката Урал падна за 23 сантиметри, што е добра вест за локалното население. Градот полека се враќа во нормален живот по овие предизвикувачки времиња.

Нивото на реката Тобол во градот Курган достигна 416 сантиметри, што е зголемување за седум сантиметри за само 12 часа.

Повеќе од 7.000 луѓе се евакуирани поради поплави, а врвот на поплавниот бран во Курган се очекува од 14 до 15 април. Овие бројки ја нагласуваат сериозноста на ситуацијата и итноста за пружање помош на ранливото население.

Фото: Принтскрин/Телеграм

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа