01 Декември, 2023
0.0269

ЕВЕ КАКО МОЖЕ ДА ГИ НАМАЛИТЕ СМЕТКИТЕ ЗА СТРУЈА: Ќе трошите и до шест пати помалку енергија!

Објавено во: Економија 16 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Енергетските експерти од соседството со детален и конкретен водич за рационално користење и заштеда на енергијата. Апелираат да се променат навиките, и укажуваат дека промените нема да ни чинат ништо. Советите се насочени пред се кон правилен избор при купување опрема за домот, и притоа укажуваат да се внимава големината да одговара на бројот на членовите на домаќинството, фреквенцијата на користење и класата на енергетска ефикасност.

- Уредите од класа А трошат и до 45 отсто помалку струја од старите - посочуваат енергетичарите.

Исто така, бидејќи две третини од енергијата на домаќинствата се користат за греење, наведува дека добро изолирана куќа со квалитетни прозорци троши и до шест пати помалку енергија.

Еден од советите кои привлекоа внимание е изборот на печки за греење, при што енергетичарите велат дека новите трошат до 90 отсто гориво, додека старите околу 50 отсто, објавува „Курир.рс“.

Се препорачува и поставување на термостатски вентили на радијаторите, собни термостати и регулација на бојлерот, што може да ја намали потрошувачката и до една петтина.

Исто така, се препорачува да се вградат изолациони ленти и да не се покрива радијаторот со мебел. Напоменуваат дека секој степен на пониска температура во станот значи заштеда на шест отсто од енергијата.

Кога се зборува за болјерите, препораките се да тој да биде со соодветна големина и да го поставите што е можно поблиску до точката на потрошувачка. За да заштедите пари, бојлерот треба да се одржува на температура меѓу 50 и 60 степени, а да се вклучува ноќе кога струјата е четири пати поевтина.

Тие наведуваат и дека машините за миење садови трошат значително помалку топла вода отколку при перење на рака. Препорачуваат малите апарати за домаќинство да работат што е можно помалку во режим на подготвеност, бидејќи на овој начин трошат до една петтина од енергијата.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА: Што се случува во Франција?

ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА: Што се случува во Франција?

ДВЕ ПОКРАИНИ СЕ ИЗДВОЈУВААТ: Има мало зголемување на невработеноста во Германија

ДВЕ ПОКРАИНИ СЕ ИЗДВОЈУВААТ: Има мало зголемување на невработеноста во Германија

Заеднички со Унгарија ќе се бориме против таксата на Бугарија за руски гас

Заеднички со Унгарија ќе се бориме против таксата на Бугарија за руски гас

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите