20 Мај, 2024
0.0922

ЕВЕ КАКО НАВИСТИНА БЕШЕ ВО ДУБАИ: Застрашувачки видеа се споделуваат на социјалните мрежи, тамошните жители во шок

Објавено во: Свет 17 Април, 2024

Добивај вести на Viber


Обилни дождови вчера ги погодија Обединетите Арапски Емирати, поплавувајќи делови од главните автопатишта, а на патиштата во Дубаи има многу напуштени возила.Силното невреме го запре сообраќајот на меѓународниот аеродром во Дубаи (ДКСБ), јавува Ројтерс.


Набргу по стабилизирањето на ситуацијата со текот на времето, аеродромот започна со работа, се вели во соопштението.

Заклучно со 12:02 часот, откажани се вкупно 21 појдовни и 24 влезни летови, а три лета беа пренасочени кон други соседни аеродроми, изјави портпаролот на ДКСБ за Gulf News.

Властите во Дубаи мораа да затворат некои автопати и да апелираа до жителите и посетителите да останат дома.


Како што пренесува Khaleej Times, поплавена е и една од метро станиците, а Фудбалскиот сојуз на ОАЕ најави откажување на сите натпревари закажани за 16 април.

Училиштата низ ОАЕ беа главно затворени пред невремето, а владините службеници работеа од дома.

Многу работници, исто така, останаа дома, иако некои излегоа и беа принудени да ги напуштат возилата на сред пат.

Властите испратија цистерни на улиците и автопатите за да ја испумпуваат водата.

Дождот е невообичаен во ОАЕ, сушна земја на Арапскиот Полуостров, но повремено се појавува за време на постудените зимски месеци. Дожд врнеше и во Бахреин, Катар и Саудиска Арабија.

View this post on Instagram

A post shared by Lovin Dubai | لوڤن دبي (@lovindubai)


Аеродромот во Дубаи нема да прифаќа дојдовни летови додека не се подобри времето

Меѓународниот аеродром во Дубаи во ОАЕ, кој е погоден од тешки временски услови, вчера соопшти дека нема да дозволи влезни летови додека не се подобрат временските услови.

Поради вонредните временски услови во ОАЕ, Dubai International DKSB привремено ги пренасочува дојдовните летови кои треба да пристигнат во вторник навечер, додека ситуацијата не се стабилизира, пренесе ТАСС.


Можеби ќе ве интересира

Меѓународниот суд на правдата побара апсење на Нетенјаху

Меѓународниот суд на правдата побара апсење на Нетенјаху

„ТОЈ БЕШЕ НАШИОТ ГОЛЕМ БРАТ И НЕПОКОЛЕБЛИВ БРАНИТЕЛ“ - Хезболах жали, се огласија и Хамас и Хутите

„ТОЈ БЕШЕ НАШИОТ ГОЛЕМ БРАТ И НЕПОКОЛЕБЛИВ БРАНИТЕЛ“ - Хезболах жали, се огласија и Хамас и Хутите

КОЈ Е РАИСИ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ИРАН КОЈ ЗАГИНА ВО ПАД НА ХЕЛИКОПТЕР: Борец против сиромаштијата, корупцијата, понижувањето и дискриминацијата

КОЈ Е РАИСИ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ИРАН КОЈ ЗАГИНА ВО ПАД НА ХЕЛИКОПТЕР: Борец против сиромаштијата, корупцијата, понижувањето и дискриминацијата

„ЦЕЛОСНО ИЗГОРЕЛ“: Протече првата снимка од соборениот хеликоптер на иранскиот претседател

„ЦЕЛОСНО ИЗГОРЕЛ“: Протече првата снимка од соборениот хеликоптер на иранскиот претседател

ГОЛЕМИ ПОПЛАВИ ПРЕДИЗВИКАА ХАОС НИЗ ЕВРОПА: Погодени се неколку европски земји

ГОЛЕМИ ПОПЛАВИ ПРЕДИЗВИКАА ХАОС НИЗ ЕВРОПА: Погодени се неколку европски земји

ИРАН: Двајца патници од урнатиот хеликоптер контактирале со спасувачките екипи

ИРАН: Двајца патници од урнатиот хеликоптер контактирале со спасувачките екипи

ЗА ПУКАЊЕТО ВО ФИЦО: Дали напаѓачот делувал сам?

ЗА ПУКАЊЕТО ВО ФИЦО: Дали напаѓачот делувал сам?

ЦРВЕНАТА ПОЛУМЕСЕЧИНА СЕ КОРИГИРА: Сега велат дека нивни спасувачи не исчезнале

ЦРВЕНАТА ПОЛУМЕСЕЧИНА СЕ КОРИГИРА: Сега велат дека нивни спасувачи не исчезнале

ИРАН: Исчезнаа тројца членови на спасувачката служба кои трагаат по урнатиот хеликоптер на Раиси

ИРАН: Исчезнаа тројца членови на спасувачката служба кои трагаат по урнатиот хеликоптер на Раиси