15 Април, 2024
0.0263

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

Објавено во: Балкан 25 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Златибор, Копаоник и Јахорина се триото кое традиционално доминира во скијачката сезона во регионот. Цените кон крајот на овогодинешната сезона, во шпицот на овие планини, се солени, но може да се најдат и станови за оние со помали џебови. Опсегот на цени е широк - од 20 до 200 евра за ноќевање.

Според груба пресметка на „Блиц Бизнис“, 5 дена скијање за двајца на крајот од овогодинешната сезона на Копаоник ќе ве чини околу 640 евра, на Јахорина повеќе за околу 150 евра, додека најевтино овој март ќе скијате на Торник на Златибор за околу 500 евра.

Доколку сеуште не сте го искористиле одморот и сакате да искусите зимски спортови додека трае зимата, ви пренесуваме детален ценовник на ски карти, опрема и сместување во овие бисери на планинскиот туризам на Блакан.

Цени во Златибор

Сезоната на скијање на Торник започна на 12 јануари 2024 година, а скијањето е можно секој ден од 9 до 14 часот.

Индивидуалната цена на возење со жичарница на Златибор за возрасни чини 630 динари, за деца 440, за постари 500. Дневниот билет чини 2.370 динари за деца, 3.000 за возрасни и 2.630 за сениори. Можно е да се купи билет за неколку дена, како и сезонски персонализиран билет, стои на веб-страницата на скијачките центри на Србија. Доколку купите билет преку веб-продавницата, можете да добиете попуст од 5 проценти.

Според ценовникот за изнајмување скии достапен на Интернет, комплетната опрема за возрасни чини (обично) 1.250 динари, додека премиум сортата чини 1.600. Изнајмувањето на скии за деца чини 1.050 динари дневно, додека скиите со врзива се 800 динари. Комплетната опрема за сноуборд за возрасни чини 900 динари, а сноуборд чевлите 700. Полјаците се 250, а оние што сакаат „ВИП ски злато“ треба да платат 2.800 динари. Сите цени се однесуваат на кирија по ден.

Што се однесува до сместувањето, Златибор е познат по бројот на апартмани, соби, вили и хотели, кои секојдневно се додаваат. Поради таквата конкуренција, сместувањето може да се најде релативно евтино дури и во екот на сезоната.

Така, со пребарување на „Букинг“ можете да најдете добар стан за дури 20 евра кога ќе го внесете денешниот датум. По таа цена останува еден стан на околу километар од самиот центар на туристичкото место. За 25 евра можете да изнајмите стан со брачен кревет малку поблиску до центарот, 26 евра е цената на гарсоњера на 50 метри од центарот на Златибор, како што е наведено, и вклучува 2 софа кревети, кујна, бања. Вкупната површина е околу 40 квадратни метри. Има и поскапи и посовремено опремени типови на станови, кои се издаваат за околу 40-50 евра од ноќевање. Едно такво сместување што го најдовме има сосема нов мебел, бела техника, балкон и сопствен паркинг. Додека некои објекти имаат сопствена спа и велнес програма.

Хотелите на Златибор се поскапи, па една ноќ во просек чини околу 70-75 евра па нагоре.

Копаоник

Сезонава ски картата на Копаоник е поскапа за околу 25 отсто. За возрасните, цената на шестдневната ски карта чини од 20.750 до 22.500 динари, додека еднодневната ски карта ќе варира од 4.620 до 5.370 динари. На оваа планина повеќе не може да се купат семејни и депо ски карти, на пример. Ноќен билет за една патека чини 2.750 динари, а 3.320 за две или три патеки. Полудневен билет е 3.440 динари. Ова се само некои ставки од сложениот ценовник што постои на Копаоник, затоа прашајте внимателно дали планирате подолг престој.

Опремата може да се изнајми за 1.800 динари за возрасни и 1.400 динари за деца. Скиите со врзива чинат 1.100 динари дневно за возрасни, а 1.200 динари за деца. Изнајмувањето на комплетна опрема во премиум категоријата чини 2.100 динари дневно, истото важи и за сноуборд за возрасни, а ВИП скиите Gold се 3.600 динари.

Сместувањето на Копаоник е нешто поскапо отколку на Златибор. Најниската цена што може да се најде на Booking во овој период е околу 40 евра. За таа цена можете да преноќите во вила на околу 2,5 километри од центарот. Стан е со една спална соба. Има брачен кревет и софа кревет. Студио за двајца со површина од околу 30 квадрати се издава за 59 евра од ноќевање, а има и слични сместувачки единици за 60 евра.

Ноќевање во апартман за 4 лица т.е 4 легла ќе платите 70 евра овој февруари. Поточно, во оваа сместувачка цена е вклучено користење на базен во зградата, сауна и паркинг, а во цената е вклучена и туристичката такса.

Ноќевање во апартман за 4 лица т.е 4 легла ќе платите 70 евра овој февруари. Поточно, во оваа сместувачка цена е вклучено користење на базен во зградата, сауна и паркинг, а во цената е вклучена и туристичката такса.

На Копаоник има еден хотел со 5 ѕвезди, како и бројни луксузно опремени хотели со нешто помалку ѕвезди, но со иста атмосфера. Цената на ноќевање во нив е од 70-80 евра па се до неколку стотици. Има помали хотели и мотели со просечна цена на сместување од околу 60-70 евра.

Јахорина

Јахорина, најпознатиот скијачки центар на Босна и Херцеговина, домаќин на познатите Зимски олимписки игри во 1984 година, оваа сезона има „52 километри идеално подготвени алпски скијачки патеки, со 17 инсталации на вертикален транспорт“. Има и „11 хомологирани скијачки патеки, вкупно 8,5 километри патеки распоредени според ФИС стандардите“, како што е наведено на официјалната страница на Олимпискиот центар „Јахорина“.

Јахорина

Цената на дневниот билет на оваа планина во шпицот на сезоната е 44 евра, додека дневен-ноќниот билет е 66 евра. За деца дневната ски карта е 37,5 евра, а за постарите (лица постари од 65 години) околу 40,5 евра. Панорамското возење е околу 10,5 евра, 5,5 за деца, 8 евра за постари. Лицата кои имаат 75 или повеќе години во текот на зимската сезона имаат право на бесплатен билет.

Цените на сместувањето очигледно се во согласност со тоа. Како што го баравме периодот на крајот на февруари и почетокот на март, едвај најдовме ноќевања под 100 евра. Во еден комплекс останува само 1 стан по намалена цена од 56 евра, додека првобитната цена беше 70 евра. Се наоѓа на нешто повеќе од 3 километри од центарот. Изнајмувањето на трокреветна соба чини 90 евра, а тука во цената е вклучен појадок - достапна само уште една.

За 100 евра од ноќ се издава стан на околу 500 метри од централниот дел. Станот е модерно опремен, а капацитетот е 1 брачен кревет и кауч. Површината е околу 36 метри квадратни. Двајца можат да преноќат во гарсоњера за 115 евра. Апартман со четири кревети исто така во центарот чини околу 200 евра од ноќ, судејќи според Booking.

Во вилите и дрвените куќишта на Јахорина цените се искачуваат до над 200 евра за ноќ, а во луксузните одморалишта и хотели над 400 евра.

Можеби ќе ве интересира

ВУЛИН ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Северномакедонците знаат дека нивниот глас не значи ништо

ВУЛИН ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Северномакедонците знаат дека нивниот глас не значи ништо

ТАТКОТО НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Никогаш нема да кажам каде е телото

ТАТКОТО НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Никогаш нема да кажам каде е телото

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ ДАЛА „ЕР СРБИЈА“ ЗА ОТКАЖАНИ ЛЕТОВИ: Сумата е со повеќе нули

ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ ДАЛА „ЕР СРБИЈА“ ЗА ОТКАЖАНИ ЛЕТОВИ: Сумата е со повеќе нули

ЕВЕ КАКВО ЧУДО ЌЕ НИКНЕ НА МЕСТОТО НА КУЛТНИОТ ХОТЕЛ ЈУГОСЛАВИЈА: Реномирано холандско архитектонско биро објави фотографии

ЕВЕ КАКВО ЧУДО ЌЕ НИКНЕ НА МЕСТОТО НА КУЛТНИОТ ХОТЕЛ ЈУГОСЛАВИЈА: Реномирано холандско архитектонско биро објави фотографии

ОТВОРЕН БАЛКАН: Ова се петте најбарани позиции во Белград, еве што нудат работодавците и кои услови бараат да ги исполните

ОТВОРЕН БАЛКАН: Ова се петте најбарани позиции во Белград, еве што нудат работодавците и кои услови бараат да ги исполните

СКОПЈЕ Е НАЈНЕБЕЗБЕДЕН ГРАД НА БАЛКАНОТ: Македонската метропола е на првото место по небезбедност

СКОПЈЕ Е НАЈНЕБЕЗБЕДЕН ГРАД НА БАЛКАНОТ: Македонската метропола е на првото место по небезбедност