09 Декември, 2023
0.0235

ЕВЕ ШТО Е НАЈДЕНО ПРИ ПРЕБАРУВАЊЕТО НА МАНАСТИРОТ БАЊСКА: Рашко-призренската епархија соопшти: ЕУЛЕКС и косовската полиција спроведоа истрага

Објавено во: Балкан 26 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Рашко-призренската епархија вчера објави ново соопштение во кое се наведува дека владиката Теодосије го посетил Бањскиот манастир каде игуменот Данило го информирал за случувањата во манастирот и околината.

- Во текот на денот Еулекс и косовската полиција дојдоа во манастирот за да извршат истрага. ЕУЛЕКС и полицијата не пронајдоа ништо што би можело да ги компромитира манастирот и братството во манастирските конаци и црквата, кои се наоѓаат во внатрешноста на ѕидовите на манастирот и кои беа заклучени за време на сите настани - се наведува во соопштението и се додава:

- Но, на две места во манастирскиот двор пронајдено е огнено оружје, панцири и делови од опрема, кои вооружените лица ги фрлиле при повлекување од манастирот. Исто така, во манастирот не наишле на никакви траги од крв и за целото време на инцидентот немало жртви внатре во ѕидините на манастирот. Форензичарите земаа отпечатоци од прсти и ги интервјуираа приврзаниците, кои потоа, во придружба на полицијата и ЕУЛЕКС, отпатуваа до нивните домови преку преминот Јариње.

Игуменот Данило, при претресот на манастирот, на ЕУЛЕКС и на полицијата им ги покажал сите простории на конакот, од каде што можело да се види дека монасите и верниците на никаков начин не учествувале во трагичните настани. Во манастирот полека се нормализира монашкиот живот.

- Ова соопштение Епархијата го објавува главно поради демантирање на разни шпекулации и произволни вести кои се појавуваат и се шират во медиумите.

Владиката Теодосије продолжува да ги повикува сите да ја смират тензијата и да го зачуваат мирот преку одржување контакт со КФОР, ЕУЛЕКС и амбасадорите на Квинте, за заштита на нашите светилишта и верниот народ.

- Нашата црква останува цврсто решена и ангажирана за решавање на сите проблеми на Косово и Метохија преку мирни средства и дијалог, осудувајќи ги сите форми на закани и насилство - се заклучува во соопштението.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

Поскапува патарината во Грција

Поскапува патарината во Грција

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ