14 Април, 2024
0.0257

ЕВЕ ЗОШТО ПОЛИЦИЈАТА ГО ЧЕШЛА БАЊСКО ПОЛЕ: КУЧИЊА НА ТЕРЕН, ФОРЕНЗИЧАРИ...Клучот е во мајката

Објавено во: Балкан 03 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Продолжува потрагата по двегодишната Данка Илиќ која исчезна во Бањски Поље кај Бор. Во потрага по девојчето, истрагата на територијата на Србија е проширена.

Специјалистички екипи на МУП ја пребарале околината на куќата, тунелот, подземните канали и шахти, шумите и не пронашле траги кои би укажале дека девојчето е таму.

Во исто време истрагата се прошири и во Австрија, Интерпол распиша жолта потерница.

Се вклучи и словенечката полиција

Во потрагата по двегодишната Данка се вклучи и словенечката полиција.

Како што пренесува словенечкиот портал 24UR, секој кој има некаква информација за исчезнатото девојче може да пријави во словенечката полиција.

„Доколку имате било каква информација, можете да се јавите на словенечкиот полициски полициски број 113“, соопштија од полицијата.

Министерството за внатрешни работи на Република Српска испрати апел

Министерството за внатрешни работи на Република Српска денеска ги повика граѓаните доколку имаат информации за исчезнатото девојче Даника Илиќ од Србија, веднаш да ја известат полицијата на телефонскиот број „122“.

„Двегодишно девојче исчезна на 26.03.2024 година во 13.00 часот во Бањско Поље, Бор, Србија. Девојчето има кафена коса, кафени очи и е високо околу 85 сантиметри“, соопшти МВР. објави Српска.

Во моментот на нејзиното исчезнување носела маслинеста јакна, виолетови панталони и црни патики.

Потрагата по Данка Илиќ влезе во деветти ден. Информациите за нејзиното исчезнување и потрагата секојдневно се објавуваат на главните места во сите медиуми во регионот.

Полицијата последниве денови, па и денеска интензивно го пребарува Бањско Поље. Истрагата е фокусирана на просторот околу куќата и самиот двор.

„Полицијата во првите часови по исчезнувањето пребара 10 квадратни километри во Бањски Поље, по девет дена немаше да се вратат на местото на исчезнувањето на девојчето да немаше нови сознанија и докази и да имаше нешто таму што можеше да даде одговор каде исчезна девојчето. Клучот на целината во овој случај е пронајден кај мајката. Таа го пријавила исчезнувањето и последна го видела детето“; вели за Телеграф.рс, форензичар Часлав Ристиќ.

Полицијата ја зема камерата што го снима влегувањето во домот на родителите на Данка

Пред станот во Бор во кој живее семејството на исчезнатото девојче Данка Илиќ (2) е симната безбедносна камера која снимала дел од зградата токму пред станот на ова семејство.

„Се утврдува дали таа камера, како и другите камери од самата зграда, снимиле нешто што би било корисно за истрагата“, вели извор на Курир.

Соседите од зградата во која живее семејството на Данка велат дека пред некој ден во станот дошол таткото на Данка, Милош со полициски инспектори. „Инспекторите мора да го пребарале, односно да го прегледале нивниот стан и да ги извршиле сите потребни проверки во потрага по можни докази. Ова не е ништо невообичаено во ваквите цитати“, објаснува изворот.

Инаку, инспекторите ги земале снимките и од камерите на соседите, за да ги истражат снимките.

Б92

Можеби ќе ве интересира

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?