25 Февруари, 2024
0.0270

ЕВЕ ЗОШТО СЕГА Е НАЈДОБРО ДА ЗАМИНЕТЕ НА КОПАОНИК: Рипнал бројот на ноќевања, а и зголемени се капацитетите

Објавено во: Балкан 09 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

На Копаоник, секој зимски месец обезбедува идеална средина за љубителите на скијањето и снежните авантури, а сега кога гужвата е малку помала, скијањето може да биде особено пријатно.

Во текот на февруари и март, сместувањето е подостапно и многумина ги избираат овие месеци за да уживаат во овој популарен српски ски центар.

За скијачите, сноубордерите и сите љубители на авантурата, Копаоник нуди бројни содржини, заедно со врвна понуда за релаксација и гастрономија, но најважно е белото ќебе на Копаоник да е безбедно, бидејќи дури 97 отсто од ски центарот е покриен со систем за вештачки снег. Тоа дополнително го потврдува и фактот што ски-центарот во моментов работи со речиси полн капацитет, отворени се 38 патеки, а можно е и ноќно скијање.

Капацитетот на жичарници и ски-лифтови од над 35.000 скијачи на час го рангира овој центар меѓу најразвиените во регионот. Работното време на жичарниците од 3 февруари е продолжено до 16 часот и 30 минути, а настаните на падините се разновидни.

За најмладите скијачи и почетници, предвидени се три области на „скијачка градинка“ со подвижни ленти, каде освен играње, дружење и забава може да се совлада основната техника на скијање. Возрасните почетници можат да ги стекнат потребните вештини и да го подобрат своето знаење на ски полигонот.

Податоците го потврдуваат растот на популарноста на Копаоник меѓу домашните и странските туристи, пишува „Инфо.Коп“.

Зголемувањето на бројот на ноќевања за 20 проценти во јануари 2024 година ја потврдува репутацијата на Копаоник како најбарана зимска дестинација во регионот. Во просек, на Копаоник скијаат меѓу 8.000 и 9.000 љубители на зимските спортови секој ден. Планината станува омилена дестинација за се поголем број странски туристи, кои најмногу доаѓаат од земји како Македонија, Романија, Русија, Црна Гора, Кина, Босна и Херцеговина и Турција.

Доколку одите на Копаоник во текот на претстојниот викенд, знајте дека до петок се прогнозира сончево, релативно топло време со благ мраз наутро и ниска влажност во текот на денот. Ќе дува слаб ветер, а во петок навечер очекуваме облачност. Во сабота ќе биде нормално, но без врнежи, а во недела ве очекува магла.Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

САМО БАЛКАНЦИ МОЖАТ ДА ВРАБОТУВААТ НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: И паднаа во раце на полицијата

САМО БАЛКАНЦИ МОЖАТ ДА ВРАБОТУВААТ НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: И паднаа во раце на полицијата

ALBANIAN POST:„ЕВРОТО НЕ Е ОФИЦИЈАЛНА ВАЛУТА ВО КОСОВО“ - Централната банка на Косово ги пречекорила своите овластувања

ALBANIAN POST:„ЕВРОТО НЕ Е ОФИЦИЈАЛНА ВАЛУТА ВО КОСОВО“ - Централната банка на Косово ги пречекорила своите овластувања

ПОВТОРНО ЗАТВОРЕНО УЧИЛИШТЕТО „ВЛАДИСЛАВ РИБНИКАР“: Едно од децата ученици носело нож

ПОВТОРНО ЗАТВОРЕНО УЧИЛИШТЕТО „ВЛАДИСЛАВ РИБНИКАР“: Едно од децата ученици носело нож