05 Декември, 2021
0.0255

ЕВРОПА ВЛЕГУВА ВО ВТОРА ЗИМА НА ПАНДЕМИЈАТА: Затворањата, вакцините и скокот на бројот на заразени направија хаос на исток

Објавено во: Свет, Корона Вирус 26 Октомври, 2021

Ситуацијата е особено проблематична во Источна Европа и Русија, каде поради слабиот интерес за вакцини (24 проценти во некои земји), бројот на смртни случаи и корона инфекции достигнува вртоглави височини.

Затворањето, огромниот број заразени и поделеноста околу вакцината најавија втора пандемиска зима во Европа, каде на исток владее хаос, а на запад неизвесност.

И покрај тоа што вакцините се достапни оваа зима, во споредба со претходната, Европа е единствениот дел од светот кој пријавува скок на бројот на заразени на глобално ниво, објави Светската здравствена организација. Трета недела по ред овој регион бележи рекорден број на нови случаи на заразени, соопшти СЗО.

Ситуацијата е особено проблематична во Источна Европа и Русија, каде поради слабиот интерес за вакцини (24 проценти во некои земји), бројот на смртни случаи и заразени со корона достигнува вртоглави височини.

Минатиот четврток Латвија стана првата земја во Европската унија што донесе одлука за затворање, притисната од скокот на бројот на новозаразени и ниската стапка на вакцинирани. Само 56 отсто од сите возрасни ги примиле двете дози од вакцината. Просекот на ЕУ е 74,6 отсто.

Западна Европа исто така бележи зголемување на бројот на случаи, иако вакцините се широко достапни. Стапката на инфекција во Германија се искачи на 100 нови инфекции на 100.000 жители во саботата, за прв пат од мај. Белгија, заедно со Ирска, ги има една од највисоките стапки на инфекција во Западна Европа, според податоците на Европскиот центар за контрола и превенција на болести (ЕЦДЦ). Во Белгија има 325,75 заразени на 100.000 луѓе, а во Ирска 432,84.

Белгискиот министер за здравство Франк Ванденбрук изјави за локалната ВРТ дека земјата зачекорила длабоко во четвртиот бран на инфекција. Повеќе од 85 отсто од населението се вакцинирани, додека најголемиот број пациенти во болниците не се вакцинирани, објави Ројтерс.

Поради различните стапки на вакцинација, Источна и Западна Европа сега се движат по различни патеки, но заедничко им е зголемувањето на бројот на заразени како резултат на олеснување на мерките, отворање на економиите, зима која ги принудува луѓето да се дружат во затворени простории и многу заразна делта сој, рече глобалниот здравствен експерт на CNN од Оксфорд, д-р Питер Дробац.

Вакцинација

Иако некои западноевропски земји известуваат за зголемување на бројот на заразени, благодарение на вакцините, бројот на починати и хоспитализирани е релативно „еднаков“ во споредба со тој на истокот.

Романија, која има една од највисоките стапки на смртност по глава на жител, од денеска го враќа ноќниот полициски час, а пропусниците за Ковид се задолжителни за повеќето места.

Проблемот на Романија не е недостатокот на вакцини. Земјите-членки на ЕУ имаат пристап до сите вакцини одобрени од Унијата, но како и балтичките и балканските земји, интересот за вакцините во Романија е слаб, поради слабиот пристап на владата до кампањите за вакцинација и општата недоверба кон службениците. Само 35,6 отсто од возрасната популација е целосно вакцинирана, покажуваат податоците на ECDC.

Соседна Украина објави најголем број случаи на коронавирус од почетокот на пандемијата во четвртокот - 22.415. Неколку дена претходно претседателот Володимир Зеленски ги повика граѓаните да се вакцинираат и на тој начин да спречат карантин.

„Ние сме на крстопат и има два начина пред нас: вакцинација или затворање“, рече Зеленски во интервју за украинската ICTV. „Секој ден го имаме овој предизвик и овој избор. Јас сум целосно против заклучување... поради економијата“, рече тој.

Училиштата во жариштата беа затворени во петокот, а властите соопштија дека отсега ќе биде потребен негативен тест или потврда за вакцинација за користење на јавниот превоз во Букурешт, бидејќи бројот на смртни случаи во главниот град достигна нов црн рекорд - 614 за еден ден , според Ројтерс.

Русија е во најлошата фаза на пандемијата. Во Москва од денеска е на сила 10-дневно заклучување, а властите отворено признаваат дека претстои мрачна зима. Русија со денови известува за рекорден број заразени и починати. Во средата починаа 1.028 луѓе.

„Не беше направено сè што беше потребно кога станува збор за информирање и објаснување за неопходностите и важноста на вакцинацијата“, изјави Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин. „Но, во исто време нашите граѓани мора да бидат одговорни и да се вакцинираат“, додаде тој.

Не постои магичен лек

„Западна Европа“ нема да западне во кризата што ја имавме претходно – со отворањето на полските болници – затоа што вакцините дефинитивно ги променија правилата на игра и во таа смисла има многу причини за оптимизам“, смета Дробац.

Обединетото Кралство, од друга страна, покажува дека не постои магичен лек, додаде тој.

Британија бележи најмногу дневни случаи на зарази во цела Западна Европа, откако летово ги укина речиси сите епидемиолошки мерки. Здравствените власти со денови очајнички ја повикуваат владата повторно да воведе задолжителни мерки за маска или пропусти за ковид, за да се спречи ново затворање на земјата.

И покрај зголемувањето на бројот на хоспитализирани и починати, Лондон ги отфрла ваквите мерки. Кетрин Хендерсон, шеф на службата за итни случаи на Кралскиот колеџ, изјави за Скај њуз дека здравствениот систем е „во ужасна ситуација“, дека итните служби паѓаат на нос од работа и дека се создаваат огромни редици пред брза помош.

Британскиот премиер Борис Џонсон ги повика и оние постари од 50 години и оние кои се изложени на поголем ризик од Ковид да примат трета, засилена доза од вакцината.

Тоа нема да биде доволно во ситуација кога расте бројот на новозаразени и ќе биде само плодна почва за развој на нови варијанти на вирусот. Како потврда за тоа, британската агенција за здравствена безбедност соопшти дека ја испитува варијантата на делта штанд - AY.4. „бидејќи има докази дека е позаразна од делтата.

„Британската стратегија е да им се дозволи на вакцините да ја завршат целата работа. И мислам дека тоа не е доволно“, рече Дробац.

Според него, опасна стратегија е да се остават невакцинираните, како децата, да се заразат и на тој начин да се создаде „одредено ниво на колективен имунитет“.

„Проблемот со тоа е што не само што овозможува неприфатливо високо ниво на хоспитализации и смртни случаи, туку и што можеби нема да биде ефективно“, додаде тој.

Додека Британија се двоуми околу мерките, Ирска се воздржува од олеснување на мерките поради зголемувањето на бројот на новозаразени, и покрај тоа што има една од највисоките стапки на вакцинација во Европа - 92 отсто од населението, според ECDC.

Ирскиот премиер Мајкл Мартин минатата недела рече дека пропусницата за вакцина против Ковид ќе продолжи да важи за настани во затворени простории, како и дека маските ќе бидат задолжителни во затворени простории.

Европа не може да ги заборави мртвите и локдауните од минатата зима, рече Мајк Рајан, извршен директор на програмата за итни служби на СЗО. Не знаеме каква ќе биде ситуацијата за два, три месеци... мора да бидеме повнимателни, додаде тој.


Можеби ќе ве интересира

ЕВРОПСКИ РЕСТОРАН ЖАРИШТЕ НА КОВИД: Само за една ноќ 120 се позитивни на вирусот, се претпоставува дека половина имаат омикрон сој

ЕВРОПСКИ РЕСТОРАН ЖАРИШТЕ НА КОВИД: Само за една ноќ 120 се позитивни на вирусот, се претпоставува дека половина имаат омикрон сој

ЕПИДЕМИОЛОГОТ ПОЗНАТ ПО ЦРНИТЕ ПРОГНОЗИ ИЗНЕНАДИ СО ОХРАБРУВАЧКА ИЗЈАВА: Фаучи говореше за Омикрон

ЕПИДЕМИОЛОГОТ ПОЗНАТ ПО ЦРНИТЕ ПРОГНОЗИ ИЗНЕНАДИ СО ОХРАБРУВАЧКА ИЗЈАВА: Фаучи говореше за Омикрон

ФФП2 И КН95 МАСКИТЕ И ДО 100 ПАТИ ГО НАМАЛУВААТ РИЗИКОТ ОД ЗАРАЗА: Германските научници изнесоа најнова студија

ФФП2 И КН95 МАСКИТЕ И ДО 100 ПАТИ ГО НАМАЛУВААТ РИЗИКОТ ОД ЗАРАЗА: Германските научници изнесоа најнова студија

НА СЕСТРАТА И ГО ПРЕСЕКЛЕ ВРАТОТ, РОДИТЕЛИТЕ И ПОМАЛИТЕ БРАЌА БИЛЕ ИЗБОДЕНИ И НАД 40 ПАТИ СО НОЖ: Тинејџерите Роберт и Мајкл Бевер сакале да убијат 500 луѓе, почнале со семејството

НА СЕСТРАТА И ГО ПРЕСЕКЛЕ ВРАТОТ, РОДИТЕЛИТЕ И ПОМАЛИТЕ БРАЌА БИЛЕ ИЗБОДЕНИ И НАД 40 ПАТИ СО НОЖ: Тинејџерите Роберт и Мајкл Бевер сакале да убијат 500 луѓе, почнале со семејството

ОМИКРОН СОДРЖИ ЧЕСТИЧКИ НА НАСТИНКА: Симптомите се поблаги, но едно не е добро, научниците со нови сознанија

ОМИКРОН СОДРЖИ ЧЕСТИЧКИ НА НАСТИНКА: Симптомите се поблаги, но едно не е добро, научниците со нови сознанија

ЗОШТО И ВАКЦИНИРАНИТЕ МОЖЕ ВООПШТО ДА СЕ ЗАРАЗАТ СО ВИРУСОТ: Омикрон повеќе ги напаѓа и оние кои веќе прележале ковид-експертите со детали

ЗОШТО И ВАКЦИНИРАНИТЕ МОЖЕ ВООПШТО ДА СЕ ЗАРАЗАТ СО ВИРУСОТ: Омикрон повеќе ги напаѓа и оние кои веќе прележале ковид-експертите со детали

70.000 руски војници на границата со Украина: Светот стравува од војна, Бајден и Путин ќе разговараат

70.000 руски војници на границата со Украина: Светот стравува од војна, Бајден и Путин ќе разговараат

КРВАВ ЕГЗОРЦИЗАМ ВО ПАНАМА: Убиле трудница и шест деца за да „истераат духови“

КРВАВ ЕГЗОРЦИЗАМ ВО ПАНАМА: Убиле трудница и шест деца за да „истераат духови“

А КОНТРОЛА? Маж со наполнет пиштол влегол во авион на лет од Барбадос до САД

А КОНТРОЛА? Маж со наполнет пиштол влегол во авион на лет од Барбадос до САД