16 Јуни, 2019
0.0267

Европски спор: Чиј е Крањскиот колбас?!?

Објавено во: Балкан 28 Јануари, 2013

Европската комисија им даде рок на Хрватска и Словенија до средината на февруари да го решат спорот околу тоа чиј е Крањскиот колбас, односно која од овие две земји ќе може и понатаму да го произведува овој производ под познатото име.

Како што пишува „Пословни дневник“, ако двете земји не постигнат договор во дадениот рок, до крајот на мај, одлуката за тоа кој ќе престане со производството на Крањскиот колбас ќе ја донесе Брисел.

Словенија бара од Европската комисија заштитено географско потекло за Крањскиот колбас, но Хрватска, чија месна идустрија годишно произведува колбаси во вредност од околу 10,5 милиони евра, смета дека Брисел не би требало да го прифати барањето на Љубљана.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ЖЕНА ЗАВАРУВАЧ: Кога ќе го земе апаратот за заварување, сите мислат дека се шегува

(ФОТО) ЖЕНА ЗАВАРУВАЧ: Кога ќе го земе апаратот за заварување, сите мислат дека се шегува

НЕВРАБОТЕНА НЕ САКАЛА ДА ЧЕКА: Досега поминала половина свет

НЕВРАБОТЕНА НЕ САКАЛА ДА ЧЕКА: Досега поминала половина свет

АКО СТЕ ВО ГРЦИЈА ВНИМАВАЈТЕ: Овој пожар брзо се шири

АКО СТЕ ВО ГРЦИЈА ВНИМАВАЈТЕ: Овој пожар брзо се шири

(ВИДЕО) Собир на СПЦ во Подгорица поради црковиот имот

(ВИДЕО) Собир на СПЦ во Подгорица поради црковиот имот

Мицотакис ќе има двојно повеќе пратеници од Ципрас - што ова ќе значи за Македонија?

Мицотакис ќе има двојно повеќе пратеници од Ципрас - што ова ќе значи за Македонија?

МАПА: Еве што и каде се произведувало во Југославија

МАПА: Еве што и каде се произведувало во Југославија

(ВИДЕО) Демонстранти фрлаа камења врз автомобилот на Еди Рама

(ВИДЕО) Демонстранти фрлаа камења врз автомобилот на Еди Рама

Бугарија против растурањето на „пакетот“ Македонија - Албанија

Бугарија против растурањето на „пакетот“ Македонија - Албанија

Грци запалија албански туристички автобус

Грци запалија албански туристички автобус