22 Мај, 2018
0.4143
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

ЕВРОТО И ГЕРМАНСКИОТ ИЗВОЗ: Во која насока ќе тргнат?

Објавено во: Финансии 10 Февруари, 2018

Германскиот трговински вишок е намален на 245 милијарди евра во 2017 година, од рекордните 249 милијарди една година претходно. 

Во 2017 година увозот им скокнал за 8.3% на рекордни 1.030 милијарди евра. 

Извозот на Германија скокнал за 6.3%, на 1.300 милијарди евра поради опоравување на светската економија. 

Лани за 7.9% пораснала потребата од германски производи ширум ЕУ. 

Увозот од трети земји меѓу кои е и САД скокнал за 9.1%. 

Се смета дека силното евро може да го „закочи“ германскиот извоз во следните месеци. 

Американскиот претседател, Доналд Трамп го критикува овој германски вишок, го смета за неправеден американски кусок, во размена со најмоќната економија. 

ММФ бара од Германија повеќе да троши и вложува за да го поттикне растот и потрошувачката и во други делови на светот. 

Можеби ќе ве интересира

СЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ: Даваат плата од 600 евра, храна и сместување

СЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ: Даваат плата од 600 евра, храна и сместување

Македонија му дава на заем пари на „Југохром“ за филтри

Македонија му дава на заем пари на „Југохром“ за филтри

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Владата денес го аминува гувернерот

Владата денес го аминува гувернерот

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати