21 Септември, 2023
0.0269

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Aко нема уставни измени, државата ќе влезе во изолација

Објавено во: Македонија 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

АКО НЕМА УСТАВНИ ИЗМЕНИ, МАКЕДОНИЈА ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА

Ако не се случат уставните измени ќе имаме изолација како таа од 2006 до 2016 та- година, вели премиерот Димитар Ковачевски. 

Премиерот Ковачевски по одржувањето на Самитот во Молдавија изјави дека една од темите била и проширувањето на Европската Унија(ЕУ), каде била искажана јасната подготвеност на ЕУ за отворена врата за нови земји членки.

„Дали сум оптимист – јас сум рационален оптимист, верувам во целта и работам на тоа таа цел да се оствари. Што ако не се случат уставните измени? Ако не се случат уставните измени ќе го имаме тоа што го имавме од 2006 до 2016 година. Наместо интеграција ќе имаме изолација, а видовме како изгледа изолација. Без инфраструктура, заробена држава, за слобода на медиуми бевме на 130 место сега сме 38 место во светот, владеење на право окарактеризирани како хибриден режим а сега за една година 19 места скок, еве вие сте медиуми и никој не ви кажува што да прашате, нити како ќе ви изгледаат вестите, нити некој ви се јавил од мојот кабинет какво прашање да ми поставите“, изјави Ковачевски.

КАРАКАЧАНОВ ВЕЛИ ДЕКА ОСМАНИ ЈА КЛЕВЕТЕЛ БУГАРИЈА ВО БРИСЕЛ

Македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи, во Брисел посетуваше различни институции и лобираше за неговата држава. Контроверзниот бугарски политичар и поранешен функционер, Красимир Каракачанов, со остра критика кон бугарските власти и „восхитување“ за лобирањата од страна на македонската Влада.

„Се работи за тотално лобирање од страна на македонската Влада и колку што можеме да и се налутиме, толку можеме да и се восхитуваме“, изјавил Каракачанов во видео обраќање, пренесува БТА.

МАКЕДОНЦИТЕ ЗАМИНАА НА ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД ВО ГРЦИЈА

Празничниот споен викенд, веќе предизвика хаос на граничниот премин Богородица. 

Уште сега се гледа колона од возила која чека да влезе во соседна Грција. 

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Во мај месец се случија два масакри во Србија, при што веста за овие трагични настани ја пренесоа не само медиумите во регионот, туку и пошироко.

Иако цената на јагодите на почетокот на сезоната беше дури и 250 денари за едно пакување од едвај половина килограм, дел од луѓето купуваа, како што велат, „колку да се проба“, а сега кога можат да се најдат и за помалку од 100 денари за килограм, се купуваат и цели гајби.

Долгогодишниот познат директор Штефан Петер повеќе не е прв човек на ЕВН Македонија. Тој од денеска, како што дознава Фактор, не е претседател на Управниот одбор на оваа домашна компанија со странски сопственик.

Домашниот телекомуникациски гигант, „Македонски телеком“, преку Берзата објави дека добивката што компанијата ја остварила во минатата година, ќе биде распределена за бруто дивиденда.

Традиционално жените остануваат да бидат помалку вклучени на пазарот на труд во земајва. Податоците говорат дека, за разлика од мажите, жените помалку се вклучени во економските активности. 

Во земјава лани имало дури 81 компанија за трговија на големо која направила приход еднаков или поголем на 10 милиони евра. И во 2022 година доминира трговијата на големо со тутунски производи пред текстилот, шеќерот и храната

НЛБ Банка држи лекции по тоа како може да се работи и профитабилно и домаќински, и да се делат одлиични дивиденди за акционерите, но и дел од добивката да се задржи за инвестиции во банката.

Можеби ќе ве интересира

„ДЕЛ ГИ ДОНЕСОВ ВО ВМРО, ДЕЛ РАСТЕА ПОКРАЈ МЕНЕ“: Груевски гневен на Мицковски и на раководството на партијата

„ДЕЛ ГИ ДОНЕСОВ ВО ВМРО, ДЕЛ РАСТЕА ПОКРАЈ МЕНЕ“: Груевски гневен на Мицковски и на раководството на партијата

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа, балист, сега има улица у Скопје, изгласана у време на Шилегов

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа, балист, сега има улица у Скопје, изгласана у време на Шилегов

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ПРЕГАЗЕН МАЛОЛЕТНИК ВЕЛОСИПЕДИСТ - Итно бил пренесен на скопските клиники „Мајка Тереза“

ПРЕГАЗЕН МАЛОЛЕТНИК ВЕЛОСИПЕДИСТ - Итно бил пренесен на скопските клиники „Мајка Тереза“

ДРИСЛА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА МАРКОВА РЕКА - Еве што утврди Инспекторатот

ДРИСЛА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА МАРКОВА РЕКА - Еве што утврди Инспекторатот

„ЦЕЦА И АЦА ЛУКАС ЌЕ ИМААТ ПОСЕБНА ПРОГРАМА ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА СКОПЈЕ КАКО ГРАД НА КУЛТУРАТА“: Најчевска за титулата

„ЦЕЦА И АЦА ЛУКАС ЌЕ ИМААТ ПОСЕБНА ПРОГРАМА ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА СКОПЈЕ КАКО ГРАД НА КУЛТУРАТА“: Најчевска за титулата

„АХМЕТИ ГО ЗАКОПА ГРУБИ“: А груби лажел дека ВМРО ги поддржувале измените на кривичен, Грчева за измените

„АХМЕТИ ГО ЗАКОПА ГРУБИ“: А груби лажел дека ВМРО ги поддржувале измените на кривичен, Грчева за измените

МАРЈАН ЃОРЧЕВ ГО КРИТИКУВА ГРУЕВСКИ: Зошто сака да ја разруши стабилноста на ВМРО-ДПМНЕ во време кога тоа е најкомпактно

МАРЈАН ЃОРЧЕВ ГО КРИТИКУВА ГРУЕВСКИ: Зошто сака да ја разруши стабилноста на ВМРО-ДПМНЕ во време кога тоа е најкомпактно