14 Април, 2024
0.0262

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Koвачевски и Мицкоски се соочија на дуел, двајцата се убедени дека ќе победат на изборите

Објавено во: Македонија 03 Април, 2024

Добивај вести на Viber

ДУЕЛ КОВАЧЕВСКИ - МИЦКОСКИ

До 2028 година ќе завршат преговорите, по две години ратификација ќе следи членство во ЕУ, изјави претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на дуелот на Канал 5 вечерва со политичкиот противник Христијан Мицкоски. 

„Вакви муабети дека водата е мокра, сонцето е топло, се изнаслушавме на вакви муабети“, рече Мицкоски. 

Тој додава дека по потпишување на договорот со Бугарија, се случи антагонизам меѓу двата народи, туристичките посети меѓу двете земји смета дека се намалени, а односите се влошени. 

Ковачевски вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема план како да станеме членка на ЕУ. Тој рече дека опозицијата сака да ја блокира иднината на државата. 

TOШКОВСКИ РЕАГИРА НА ИЗЈАВАТА НА БОЈМАЦАЛИЕВ ЗА УБИСТВОТО НА ЛЕКАРОТ

Техничкиот министер за внатрешни работи, Панче Тошковски апелира да не се навлегува во детали што би можеле да ја загрозат истрагата за убиството на лекарот во Железара. 

Тој денеска ги оцени како несериозни и непрофесионални изјавите од кој било функционер за убиството.

„Несериозни и непрофесионални изјави, не сум ги слушнал, но, ако е така како што велите, дека било кажано од страна на кој било функционер, можам слободно само да кажам дека станува збор за несериозна и непрофесионална изјава“, кажа Тошковски. 

Претходно, дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев во изјава за МИА потврди дека лекарот кој беше пронајден мртов на паркингот пред поликлиниката Железара, според досегашните сознанија, не бил убиен во автомобилот во кој беше пронајден.

АПЕЛАЦИЈА ЈА ПРИФАТИ ЖАЛБАТА НА БОКИ 13

Апелација ја укина пресудата за „Меѓународен сојуз“. Уважени се жалбите на Бојан Јовановски алијас Боки 13 и татко му Миле Јовановски, Јасна Ерцеговиќ Мандиќ и за Христина Блажевска –  кои се првостепено осудени, а апелационите судии ја потврдија ослободителната пресуда за екс-пратеничката на СДСМ, Фросина Ременски.

Истовремено, Апелациониот суд Скопје, со решение ги уважи жалбите и на правното лице „Меѓународен сојуз“ кој Кривичниот суд го задолжи да плати еден милион денари.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Се покажало дека климатските промени влијаат на миграциите на птиците.

ЕВН Хоме е повторно избран за нов универзален снабдувач на регулираниот пазар на електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи. 

Одлична добивка од 2,1 милиони евра објави нашиот градежен гигант „Гранит“. Сосема солиден резултат на една од најстарите и најстабилни македонски компании, дотолку повеќе што станува збор за зголемување за 178 проценти во однос на претходната 2022 година.

Нормак Инвестмент, операторот кој во јавно-приватно партнерство со државата е косопственик на индустриската зона во Тетово, доби лиценца за пробно работење од Регулаторната комисија за енергетика за изградба на голема фотоцентрала од 10 мегавати, Истовремено, Дирекцијата на ТИЗР пред неколку дена склучила договор со компанијата „Зобек Мајнинг“ за околу 6,5 милиони евра да го расчистува теренот за поставување на фотонапонски централи на земјиште во преостанатите шест индустриските зони.

На изненадување на целата инвеститорска заедница дивидендниот аутсајдер „Силк Роуд Банка“ ќе исплати бруто дивиденда од 41,6 евра по акција. Лани оваа банка имаше супер успешна година во која добивката по акција изнесува 211,5 евра.

Можеби ќе ве интересира

„Новодишните“ куќарки нема да бидат тргнати од скопскиот плоштад, планирани се за настани

„Новодишните“ куќарки нема да бидат тргнати од скопскиот плоштад, планирани се за настани

Откажан митинг во Гостивар поради фатална сообраќајна несреќа

Откажан митинг во Гостивар поради фатална сообраќајна несреќа

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

Илир Мета: Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, верувам ги научи грешките од непотизмот

Илир Мета: Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, верувам ги научи грешките од непотизмот

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Тошковски: Конечно најдов време за семејството

Тошковски: Конечно најдов време за семејството

Вандализирани „урни“ во Могилата на непобедените

Вандализирани „урни“ во Могилата на непобедените

Османи: Кризниот штаб чека повици од луѓето во Израел за евакуација

Османи: Кризниот штаб чека повици од луѓето во Израел за евакуација