30 Јули, 2021
0.0305

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Македонија за 24 часа нови 175 заразени, најголем дел од Скопје

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 11 Јуни, 2020

СКОПЈЕ ДЕНЕС ИМА НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ

Од вкупно 971 тестирања, за едно деноноќие во земјава има 175 новозаразени со Ковид-19. Најголемиот број се во Скопје, дури 131 случај, а следува Куманово со 24. Во останатите градови: Тетово 5, Велес 4, Штип 2, Струга 2, Гостивар 2, Светиниколе 2, во Охрид 1 позитивен.

За 24 часа починаа пет пациенти и тоа: на Клиниката за инфективни болести при прием во амбуланта почина еден пациент од Прилеп (72г), додека во ГОБ „8 септември“ починаа четворица пациенти: од Скопје-пациентка (60г) примена на 5 јуни, пациент (64г) примен на 8 јуни, пациент (59г) примен на 8 јуни и еден пациент од Гостивар (72г) примен на 30 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 18 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 40004 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Воедно има и 18 оздравени, а 5 пациенти се починати. 

Во Охрид и во Скопје има заразени од семејни прослави. 

Има и заразени во штипските конфекции. 

„Состојбата во Штип и Скопје постепено се смирува, останува Скопје, особено Чаир. Се уште се евидентираат непочитувања на мерката за самоизолација и групирања“, рече министерот за здравство, Венко Филипче. 

КОРОНАТА СЕ ВРАТИ ВО ДЕБАР

Член на кризниот штаб во Дебар е позитивен на коронавирусот. 

Заразен со Ковид -19 е и лекар инфектолог и медицинска сестра од овој град, дознава Фактор. 

Во Дебар, короната повторно се врати, а деновиве повторно има регистрирани заразени.

ДАТУМОТ ЗА ИЗБОРИ НЕИЗВЕСЕН

Претседателот на државата, Стево Пендаровски утре ќе информира дали ќе има ново продолжување на вонредната состојба. 

Од утрешната одлука зависи и датумот за одржување на престојните предвремени парламентарни избори.

Министерот за здравство, Венко Филипче вели дека не е потребно продолжување на вонредната состојба.

Тој додаде дека не треба да има продолжување на вонредната состојба, и додаде дека поинтензивна контрола на носењето маски и спречување на групирањето, ќе даде резултати. 

Избори на 5 јули нема да има, дециден е генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, кој вечерва гостуваше во отвореното студиот на ТВ 24.

Тој повторно ги обвини СДСМ и Зоран Заев дека брзаат за да се спасат.

„СДСМ иако лицитира со датуми, сепак сè уште не е време за организирање на избори. Одење на избори при ваква здравствена ситуација укажува на несериозност и негрижа. Ние како сериозна партија тоа не смееме да го дозволиме. 5 јули е датумот кој СДСМ го објавува во јавноста, но можам децидно да кажам дека тогаш избори нема да има“,

рече Јанушев.

Тој вели дека политичари завршуваат во карантин, меѓу кои и тој, а после него во изолација завршило и пола раководство на СДСМ.

ОД УТРЕ ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ ДОМАШНА ПЛАТЕЖНА КАРТИЧКА

Утре ќе бидат префрлени 28-те милиони евра средства за домашните платежни картички кон банките, а веќе од утре и се очекува да се издадат првите домашни платежни картички. Ова го најави министерката за финансии Нина Ангеловска во гостување за „Само вистина“ и посочи дека банките веќе по смс ги информираат граѓаните чии картички се изработени.

Утре ќе бидат исплатени 28 милиони евра средства до деветте банки за мерката домашна платежна картичка.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Пандемијата донесе многу негативни и малку позитивни работи во животот на луѓето, и новата нормалност ќе го смени начинот на живот.

Периодот кој помина беше исполнет со рестрикции во движењето и голема претпазливост, со цел луѓето да не се заразат од новиот коронавирус. 

Работодавачите на своја одговорност ги издаваат дозволите за движење за време на досегашните карантини и до сега практично никој надлежен државен авторитет не водел евиденција за тоа колку и кому му ги издавале ваквите „пропусница“ за време на посебниот режим. 

Трудницата која во понеделникот се породи во Ремедика, освен што дала лажни податоци во епидемиолошката анкета претходно на ГАК, лажно и се претставила дека е лекарка.

Хотелиерите веќе ги изготвиле предлозите за тоа како би изгледале протоколите за нивното работење, со цел овие капацитети да можат да почнат да функционираат. Според информациите, овие предлози се слични со оние протоколи кои се усвоени за работење на хотелите во државите од нашето соседство.

Сопствениците на фитнес сали, теретани, базени бараат што побрзо отворање на овие објекти поради тоа што нивната дејност е доста погодена од затворањето.

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски имал сообраќајка

Мицкоски имал сообраќајка

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Мини Шенген“ стана „Отворен Балкан“, ќе донесе придобивки за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Мини Шенген“ стана „Отворен Балкан“, ќе донесе придобивки за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Вучиќ кажа дека од Македонците бараат само пријателство, не бараат територија, ниту јазик

Вучиќ кажа дека од Македонците бараат само пријателство, не бараат територија, ниту јазик

Од сопругот украла пари и заминала прво во БиХ, а потоа и во Швајцарија

Од сопругот украла пари и заминала прво во БиХ, а потоа и во Швајцарија

Апасиев: Македонци има, имало и ќе има без оглед дали политичарите преговараат за тоа како ќе ни се вика јазикот

Апасиев: Македонци има, имало и ќе има без оглед дали политичарите преговараат за тоа како ќе ни се вика јазикот

ИЗМЕНИТЕ ПОМИНАА ВО СОБРАНИЕ: Има 16 услови врз основа на кои луѓето ќе можат да добијат државјанство

ИЗМЕНИТЕ ПОМИНАА ВО СОБРАНИЕ: Има 16 услови врз основа на кои луѓето ќе можат да добијат државјанство

Собранието ја изгласа Резолуцијата, утврдени се македонските црвени линии

Собранието ја изгласа Резолуцијата, утврдени се македонските црвени линии

ДИРЕКТОРОТ НА ФИТР, КОСТА ПЕТРОВ, Е ВО ГИПС - си ги скршил двете раце возејќи велосипед

ДИРЕКТОРОТ НА ФИТР, КОСТА ПЕТРОВ, Е ВО ГИПС - си ги скршил двете раце возејќи велосипед