24 Јануари, 2021
0.0186

ФИЛОМЕНА ИЛИ НЕ, НА БАЛКАНОТ СТИГНУВА СНЕЖНА БУРА - во Србија ќе биде и до минус 18

Објавено во: Балкан 13 Јануари, 2021

Стигнува на Балканот снежната бура од Шпанија. Српските медиуми наголемо пишуваат за студениот бран кој ќе ја зафати државата овој викенд. 

Во Хрватска, бурата Филомена, која го донесе првиот снег во Мадрид по 10 години, а температурите паднаа на -36 степени, веќе е силна, па предупредувањето на Хидрометеоролошкиот завод на таа земја за ледените денови во периодот од 16 до 19 јануари предизвика загриженост кај српските граѓани. 

 „Нам не ни доаѓа бурата од Шпанија, бидејќи ние сме поврзани со циклон кој моментално се наоѓа во Источна Европа и вовлекува многу студен воздух“, изјави Александра Травица, метеоролог од РХМЗ, за порталот Нова.рс. 

„За нас тоа значи дека за викендот не чекаат ледени денови низ цела Србија. Во некои делови, веќе во петок “, најавува и потсетува дека такви температури се многу нормални за овој зимски период. 

Ледените денови значат дека температурите нема да надминат 0 степени, но главното прашање е како точно ќе оди минусот. 

 „Најстудено ќе биде во Сјеница, но толку ниски температури не се изненадување. За утре веќе предвидовме -12, а за викендот минималната би можела да биде -17, -18 степени. Во Врање, на пример, минималните температури ќе бидат помеѓу -7 и -11. Во Белград, помеѓу -4 и -6 во центарот на градот, но на периферијата може да падне на -10, што спаѓа во категоријата силен мраз “, открива Александра Травица. 

Што се однесува до снегот, оние што зимуваат на планините овие денови не треба да се грижат за „залихите“. 

Според месечната прогноза објавена на веб-страницата на РХМЗ, ново заледување се очекува на самиот крај на јануари. 

Српски Курир, пак, јавува дека бурата Филомена, поради која Мадрид минатата недела беше парализиран од снегот, се движи преку Средоземното море, веќе ги покри источните делови на Балканот и продолжува низ Србија кон Грција и Турција. Поради Филомена, во Мадрид падна невидено количество снег, а температурата падна на рекордни -36 степени. Тоа беше првиот снег во Мадрид во последните 10 години и нападна околу половина метар. Главниот град на Шпанија не забележа толку снег во последните 50 години. Во исто време, месечниот износ на дожд падна во Гибралтар за само два дена. 

Метеорологот и колумнист на хрватскиот портал Индекс, Дуња Маз, вели дека последниве години е утврдено правилото дека ураганите треба да се преименуваат дури и кога ќе дојдат во Европа како екстратропски циклони, а имињата им се даваат на земјите кои се први на удар. 

„Но, наречете го тој циклон Филомена или не, факт е дека тој е истиот систем, иако во меѓувреме, минувајќи низ Средоземното Море, претрпе неколку промени. Сега стигна до Јонското и Егејското Море и продолжува на исток. „првенствено на Турција, но и на дел од Грција, тоа ќе донесе необични врнежи“, вели Дуња Мраз. 

фото Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

КОРОНАТА ГО ПОСЕТИ И ДОМОТ НА ЦИПРАС - неговиот осумгодишен син е позитивен на вирусот

КОРОНАТА ГО ПОСЕТИ И ДОМОТ НА ЦИПРАС - неговиот осумгодишен син е позитивен на вирусот

Д-Р ЈАНКОВИЌ ПО ВЕСТА ДЕКА НОВИОТ СОЈ ДОШОЛ ВО СРБИЈА - Да бидеме внимателни, но сепак, има и една добра работа

Д-Р ЈАНКОВИЌ ПО ВЕСТА ДЕКА НОВИОТ СОЈ ДОШОЛ ВО СРБИЈА - Да бидеме внимателни, но сепак, има и една добра работа

НАУЧНИЦИ СОСТАВИЈА МАПА - каде ризиците од земјотрес се најголеми, а каде најмали, еве каква боја има Македонија

НАУЧНИЦИ СОСТАВИЈА МАПА - каде ризиците од земјотрес се најголеми, а каде најмали, еве каква боја има Македонија

СРБИЈА САМО ШТО ЈА НАДМИНА БРОЈКАТА ОД 200 ИЛЈАДИ ВАКЦИНИРАНИ - Вучиќ се подготвува за производство кај нив, а збеснал од тоа колку е скапа кинеската вакцина

СРБИЈА САМО ШТО ЈА НАДМИНА БРОЈКАТА ОД 200 ИЛЈАДИ ВАКЦИНИРАНИ - Вучиќ се подготвува за производство кај нив, а збеснал од тоа колку е скапа кинеската вакцина

ДЕТЕТО НЕМАЛО НИКАКВИ ПРЕТХОДНИ БОЛЕСТИ - кај 11 годишникот од Хрватска што почина дошло до претеран имунолошки одговор

ДЕТЕТО НЕМАЛО НИКАКВИ ПРЕТХОДНИ БОЛЕСТИ - кај 11 годишникот од Хрватска што почина дошло до претеран имунолошки одговор

Досега во Србија за вакцинација се пријавени 430.000 граѓани - експертите повикуваат на масовна имунизација

Досега во Србија за вакцинација се пријавени 430.000 граѓани - експертите повикуваат на масовна имунизација

НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ СТИГНА ВО СРБИЈА - Вучиќ кажа дека го донела девојка од Лондон

НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ СТИГНА ВО СРБИЈА - Вучиќ кажа дека го донела девојка од Лондон

Д-р. Тиодоровиќ: Прашање на време е кога новиот сој ќе се открие во Србија, треба што побрзо да се вакцинираат што повеќе луѓе

Д-р. Тиодоровиќ: Прашање на време е кога новиот сој ќе се открие во Србија, треба што побрзо да се вакцинираат што повеќе луѓе

НАВАЛИЦА ЗА ВАКЦИНИ: Во редицата чекаат и старо и младо - не е важно која е, важно е да ја примиме

НАВАЛИЦА ЗА ВАКЦИНИ: Во редицата чекаат и старо и младо - не е важно која е, важно е да ја примиме