22 Февруари, 2024
0.0270

ФИНАНСИСКИ ДИРЕКТОР ПРОДАДЕ АКЦИИ ЕДЕН ДЕН ОТКАКО ОБЈАВИ ОТПУШТАЊА - еве како менаџер од Спотифај заработи над 9 милиони долари

Објавено во: Економија 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Еден од главните директори на Spotify заработи повеќе од 9 милиони долари во залиха само неколку дена откако објави дека отпуштаат луѓе, со што акциите вртоглаво пораснаа.

Пол Вогел, главниот финансиски директор на компанијата, продаде акции во вредност од 9,4 милиони долари во вторникот, еден ден откако инвеститорите соопштија дека цената на акциите на компанијата пораснала.

И почна вака. Во петокот, последниот ден од тргувањето пред Spotify да објави дека ќе отпушти околу 1.500 вработени, компанијата се тргуваше по 180 долари по акција. Тaa скокна на 194 долари во понеделникот, на денот кога беше објавено намалувањето, и се искачи на 199 долари во вторникот, кога поднесувањето на SEC покажа дека Vogel продал 47.859 акции.

Инвеститорите продолжија да ја зголемуваат цената на акцијата, која достигна највисоко ниво во последните 52 недели од 202,88 долари за време на тргувањето во средата, оценувајќи ја компанијата со седиште во Стокхолм на 37,9 милијарди долари. Во четвртокот падна на 195 долари.

Тој не е единствениот

Вогел не беше единствениот кој заработи од скокот. Двајца други високи директори заработиле повеќе од 1,6 милиони долари во залиха, според поднесоците на Комисијата на САД.

Продажбата на акции веднаш по серијата намалувања е сосема легална, но не изгледа добро кога многу вработени се соочуваат со отпуштања на Божиќ.

Компанијата се бореше да постигне профитабилност и објави нето загуба од околу 500 милиони долари за деветте месеци до септември, и покрај порастот на нејзините месечни активни корисници на 574 милиони во третиот квартал.

Додека отпуштањата се начин на Spotify да ги објави идните профити, главниот финансиски директор на компанијата можеби знае малку повеќе за моменталната ситуација.

Извор: Бонитет.ком

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

Поранешен раководител на државната лотарија стана сопственик на автомат клубови

Поранешен раководител на државната лотарија стана сопственик на автомат клубови

Кина објави суфицит на тековната сметка во 2023 година

Кина објави суфицит на тековната сметка во 2023 година

Кој се ќе го гланца МВР три години за 6 милиони евра?

Кој се ќе го гланца МВР три години за 6 милиони евра?

ИМААТ ДОБРА КОНДИЦИЈА И ЕНТУЗИЈАЗАМ: Луѓе пред пензија заминуваат на сезонска работа во Хрватска

ИМААТ ДОБРА КОНДИЦИЈА И ЕНТУЗИЈАЗАМ: Луѓе пред пензија заминуваат на сезонска работа во Хрватска

БЕЗОС ПРОДАДЕ УШТЕ 2,4 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО АКЦИИ НА АМАЗОН: Донесе одлука да се пресели

БЕЗОС ПРОДАДЕ УШТЕ 2,4 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО АКЦИИ НА АМАЗОН: Донесе одлука да се пресели

ПАЗАР НА ВАЛУТИ: Kурсот на јенот се намали за 0,03 отсто во однос на доларот

ПАЗАР НА ВАЛУТИ: Kурсот на јенот се намали за 0,03 отсто во однос на доларот

Генерали Инвестментс: Приходот на Nvidia се очекува да се зголеми повеќе од тројно

Генерали Инвестментс: Приходот на Nvidia се очекува да се зголеми повеќе од тројно

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

Велешанката која фати тендери од 8 милиони евра била вработена службеничка во „Пошта“

Велешанката која фати тендери од 8 милиони евра била вработена службеничка во „Пошта“